Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Елементи в криза“ за водата и отпадъците

Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. 

Макар страната ни да разполага с четири пъти повече вода от необходимото, в много райони се усеща остър недостиг, причинен от лоша поддръжка, течове в остарелите ВиК мрежи и липсата на ефективен контрол. В някои населени места до 90% от водата се губи по пътя. Антон Гълъбов, бивш директор на ВиК-Пловдив, разказва за историята и състоянието на мрежата, като споделя, че квартали като Кючука са силно уязвими от аварии. Руините на римски акведукти напомнят, че дори и най-иновативните системи могат да рухнат, ако не се поддържат. 

 Васил Узунов от Басейнова дирекция подчертава, че изобилието от вода не е гаранция за сигурност. Липсата на персонал, недостатъчно финансиране и нерегламентираното водовземане допринасят за нарастващите рискове. Докато водата, стигаща до домовете, е пречистена, качеството на подземните води често остава неизвестно. Станцията за отпадни води в Пловдив обаче е модернизирана и произвежда част от нужната си енергия, показвайки добър пример за устойчивост. Епизодът завършва с предупреждение: водата може да бъде живот, но също така и криза, ако не я използваме отговорно.

В петия епизод разглеждаме предизвикателствата, свързани с управлението на отпадъците в Пловдив. 

Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси, свързани с повишаването на такса „битови отпадъци“ в Пловдив. 

Представители на местния бизнес изразяват притеснения относно липсата на видимо подобрение в услугите по чистота и настояват за по-ефективна стратегия за управление на отпадъците. Обсъжда се и необходимостта от повишаване на обществената информираност и участие в процесите на разделно събиране, рециклиране и потенциално компостиране.​

Автор на поредицата: Михаил Косев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боян Захариев

Да се преподават добродетели и ценности през светския поглед

Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане  задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..

публикувано на 25.04.25 в 15:53

Млади таланти представиха проекти за модерни къщи

Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната.  Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..

обновено на 25.04.25 в 13:24

Музиканти и доброволци почистват Бунарджика

Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..

публикувано на 25.04.25 в 10:43

Философията в медицината ще подобри връзката лекар-пациент

Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема  „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...

публикувано на 25.04.25 в 10:33

В МУ дискутират какво не знаем и как да се предпази от варицела

30 хиляди души годишно заболяват у нас от варицела, като това предимно са деца, съобщи в програма "Точно днес" проф. Ани Кеворкян,  ръководител на Катедрата по епидемиология и медицина на бедствените ситуации в Медицинския университет в Пловдив. Тя коментира значението и ползите от ваксините и  необходимостта от постигане на по-високо имунизационно..

публикувано на 25.04.25 в 10:20