Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден за безопасност и здраве при работа

| обновено на 28.04.25 в 06:47

28 април е Световен ден за безопасност и здраве при работа. На този ден се почита паметта на жертвите на трудови злополуки и професионални заболявания и се напомня, че те могат да бъдат предотвратени. Тази година денят ще премине под мотото за ролята на изкуствения интелект и дигитализацията на работното място.Целта е да се разясни как новите технологии променят безопасността и здравето при работа, конкретно при работата от разстояние и цифровите платформи за труд.

По данни на Международната организация на труда всяка година 2.2 милиона работници по света умират поради трудови злополуки и професионални болести. 270 милиона работещи получават сериозни увреждания, а професионални заболявания имат близо 160 милиона.

НОИ отчита увеличение на трудовите злополуки през последните две години, въпреки увеличаването на надомната работа, работата от разстояние и намаленото работно време. Трудовите злополуки за 2024 г. са общо 2823, а за 2023 г. - 2709.Нмаляват смъртните трудови злополуки - през 2023 г. са 87, а за миналата година са 64. Високият процент се запазва в строителството, производството на метали, търговията и производствота на химически продукти. 

От синдикат "Подкрепа" настояват за спешни действия за защита на работниците, които твърде често са принудени да избират между здравето и прехраната си.


По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Протест затваря за два часа в събота граничния пункт Маказа

Граждански протест с настояване за пълно и безусловно отваряне на границата между България и Гърция при ГКПП "Рудозем" ще е проведе утре между 10 и 12 часа.  Тогава  ще бъде временно блокиран пътят към граничния пункт „Маказа – Нимфея“, съобщи организаторът Тодор Батков.  Движението ще бъде спряно и това  ще засегне всички превозни средства...

публикувано на 01.08.25 в 10:11

Започва тридневният фестивал "Уикенд в Пловдив"

В първия ден на август започва фестивалът "Уикенд в Пловидв". Осмото издание се провежда на 1,2 и 3-ти август и се организира от  Съвета по туризъм  и общината и е финансиран от годишната програма за развитие на туризма.  В програмата са включени дегустации на вино, безплатни екскурзоводски турове, градска игра със загадки и експедиция из..

обновено на 01.08.25 в 08:39

Студенти от 11 държави се включват в семинар за Родопите

Третото издание на международния интердисциплинарен семинар "Културна карта на България - Родопите" се провежда в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". В него се включват студенти от Великобритания, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Италия, Полша, Сърбия, Тайван, Украйна, Япония.  Програмата е интензивна и разнообразна. Включва..

публикувано на 01.08.25 в 08:38

Пловдив се включва в Световната седмица на кърменето

Пловдив се включва в отбелязването на Световната седмица на кърменето, която започва от днес.  Тази година глобалната инициатива е посветена на създаването на устойчива система за подкрепа и преминава под мотото „Кърменето като приоритет: да създадем устойчива подкрепяща среда“.  Тазгодишната тема подчертава за пореден път, че успешното..

публикувано на 01.08.25 в 08:31

Община Карлово предоставя средства за ремонт на родилното

Община Карлово ще предостави средства за ремонт в Акушеро-гинекологично отделение на МБАЛ „Д-р Киро Попов“. Община Карлово ще предостави субсидия в размер на 60 000 лева за ремонтни дейности  в АГ отделението на МБАЛ „Д-р Киро Попов“, това реши Общински съвет Карлово. Средствата ще бъдат изразходвани за належащ целеви ремонт на..

публикувано на 31.07.25 в 17:39