Лекцията на румънската историчка ще бъде на тема - "Еволюция на професионалната идентичност на архитекта в Румъния 1909-1948". На събитието, което ще бъде тази вечер от 18.30 часа, на ул. Отец Паисий 38, ще бъде представен и английският превод на книгата „Госпожо Архитект“
Модератор на събитието е Теодор Караколев, съосновател на фондация „Български архитектурен модернизъм“ и съавтор на „Госпожо Архитект“. Събитието се посвещава на Васил Макаринов, съавтор на „Госпожо Архитект“ и съосновател на Фондация „Български архитектурен модернизъм“.
Събитието е с вход свободен и на английски език.
Книгата „Госпожо Архитект“ излече от печат преди две години. Тя събра на едно място ценна биографична и илюстративна информация, за първите български архитектки. Тиражът на българското издание вече е изчерпан, но с течение на времето авторите осъзнават необходимостта книгата да има и своята английска версия, за да може информацията да достигне и извън границите на България.
„Книгата излезе на български език като продъжение на изложбата „Госпожо Архитект“, като продължение и дълготраен отпечатък на изложбата „Госпожо Архитект“, в която бяха показани биографични портрети с работата и детайли от живота на няколко от българските жени архитектки, които са работили в първата половина на 20 век. Това е специфичен период, тъй като това са първите жени в архитектурата в България. Преди това професията се е практикувала само от мъже. В книгата дадохме повече информация. И сега, книгата вече има своята английска версия. Симина Стан се занимава с подобна тема в Румъния и работи върху докторантурата си в момента“, разказва Теодор Караколев.
Във връзка, именно, с представянето на английската версия на книгата, организаторите на събитието от фондация „Български архитектурен модернизъм“ и Гьоте институт, решават да поканят Симина Стан, която е е историчка и специалистка по архитектурно наследство, за да изнесе лекция, посветена на феминизирането на архитектурната професия в Румъния, от началото на 20 век, и заниманият ѝ с архива на Архитектурния корпус (1932-1948 година), за който преди се е смятало, че е изгубен или унищожен, но става достъпен за проучване в края на 2020 година. Оказва се, че тези документи са били съхранявани в Националния архив на Румъния и след изтичането на законовия 70-годишен ограничителен срок са били публикувани.
Този архив съдържа 1319 лични досиета, разпределени в три групи: сертифицирани архитекти, признати архитекти и строители. През 1933 година, румънският корпус на архитектите наброява 386 сертифицирани архитекти и 34 признати архитекти. През 1939 година той включва 557 сертифицирани архитекти, 131 признати архитекти и 252 строители. През 1947 година броят им достига 680 сертифицирани архитекти, 80 признати архитекти и 53 строители, а през 1949 година сред членовете му са посочени 806 сертифицирани архитекти и 58 строители. Повече от 100 от тези досиета принадлежат на жени, всички от категорията на сертифицираните архитекти, с диплома за архитект и активни в професията.
Симина Стан е историчка и научна изследователка, специализирана в областта на румънското архитектурно наследство. След магистърска степен по архитектурни науки от Университета по архитектура и урбанизъм „Йон Минку“ в Букурещ тя продължава с докторантура в същия университет. Понастоящем е координатор на проекти в Institut Culturel Roumain в Париж, а преди това е работила като научен изследовател в Националния институт за културно наследство в Букурещ, в отдела за исторически паметници. Публикувала е множество статии и е била редактор в „Arhitectura“ в продължение на седем години. Тя е съавтор на томове по история на архитектурата. Участвала е в организирането на конференции, изложби и архитектурни конкурси. Представяла е доклади на национални и международни конференции, посветени на развитието на градската история и архитектурата в Румъния.
Теодор Караколев, съосновател на фондация „Български архитектурен модернизъм“ и съавтор на „Госпожо Архитект“, разказва за събитието, в предаването „Вход свободен“
Чуйте още, в прикачения файл.
„Алтер его“ - за виртуални хумор с реални усмивки Летните издания на „Алтер его“ набират скорост и височина! В тях ненатрапчиво ви припомняме моменти, звучали през годината, защото и екипът на нашия радио-хепънинг има нужда от почивка. Тази събота сме ви подготвили дебат на тема „Хумор и изкуствен интелект“. Ще обсъдим феномена..
"Всяко куче влиза в живота ни с определена мисия и има отреден смисъл в него. От нас хората зависи дали те ще го осъществят." Думи на Мира Бонжева - автор на книгата "Разговор с куче", сертифициран треньор и пламенен застъпник за добруването на кучетата. Тя е твърдо убедена, че от нас зависи дали кучето ще живее помръкнало в своята безпомощност да..
Инициативата “Активно предизвикателство за училища”, която има за цел да насърчава физическата активност и здравословния начин на живот сред учениците, отличи най-активните учебни заведения за учебната 2024/2025 година. Организаторите, oт BG Бъди активен, се фокусираха върху редовното насърчаване на физическата активност и здравословния..
С Владислав Карамфилов- Въргала проведохме разговор в ефира, изпълнен с усмивки дори през щипката тъга, скрита зад тях. Говорихме за редовия българин, който съвсем не е чужд на доброто и смеха , но под натиска на ежедневните ядове и баналната рутина на битието има нужда от някакъв подтик, който да го накара да се сети за светлата страна на живота и..
Утре, 23 юли в НЧ "Алеко Константинов" в Пловдив ще се проведе беседа на тема „Изкуството да поставяме граници". В темата ще Ви въведе Весела Табакова - позитивен психотерапевт. Събитието е с начален час 18:00ч. и е с вход свободен. Весела Табакова познава света на бизнеса добре – повече от 20 години работи в корпоративна среда, където..