Според Диана Георгиева - председател на Управителния съвет на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи амбулаторните практики към момента не се финансират директно от НЗОК, а са на частен принцип. В страната има около 101 практики, от които в момента действащи са около 37 от тях, като причината е, че пациентите сами си заплащат предоставените им услуги.
Според нея тези амбулаторни практики обслужват най-често пациенти с назначени от лекар допълнителни грижи в домашни условия – поставяне на системи, превръзки и др., които изискват по-дълго лечение.
"Това е по-скоро наблюдение на вече протекло активно лечение с контрол от медицинско лице. Като пример мога да дам лечението на една рана. Ако колегата извършва превръзка и наблюдение върху раната ежедневно и установи, че нещо не е наред, има възпалителен процес или раната не се затваря така, както е необходимо, винаги може да насоци пациента към лекар-хирург, който да прецизира състоянието и да вземе мерки за по -бързото възстановяване", посочи Георгиева.
Според нея заради това повечето пациенти ходят в спешните отделения и кабинетите за неотложна помощ, с надежда това да им бъде оказано като услуга, което затруднява медиците там. По думите й обаче това не е спешно състояние и така се отнема от времето на екипите на спешна помощ, за да оказват помощ на хора, които са в спешно състояние.
"Хората са се приспособили да търсят такава помощ, защото няма къде да открият адекватна, от която имат нужда. Или пък тя ще им струва повече и те не желаят да заплащат, и са прави. Защото едно здравноосигурено лице трябва да има достъп до всички манипулации, които обхваща състоянието му", коментира Диана Георгиева.
Тя е категорична, че съществуването на самостоятелни амбулаторни практики и самостоятелно финансиране няма как да са без лекарски контрол. Георгиева определи като абсурдно подобно твърдение и изтъкна, че лекарят преглежда пациента и дава диагноза и назначение, с което неговата работа е свършена. А след това този пациент попада в ръцете на медицински сестри, акушерки или рехабилитатори, които да продължат обслужването му.
"Никоя сестра, акушерка или рехабилитатор, не си е позволявал да назначава медикаменти и лечение. И това, което се опитва да внушава БЛС е пълен абсурд. Всичко това се контролира. Ако се сключи договор със здравната каса, на всеки пациент ще му бъде описано точно в колко часа е дошъл, какво му е направено и от кого му е назначено. А касата като регулаторен орган ще следи за правилното изпълнение и качеството, с което е изпълнено", подчерта председателят на съсловната организация.
По думите й ако има повече амбулатории, ще има и по-добра конкуренция между тях, а пациентът ще търси най-качественото обслужване.
Георгиева съобщи, че Асоциацията на професионалистите по здравни грижи има покана от НЗОК за провежане на среща и добави, че въпреки моментните противоречия отстрана на БЛС, съсловната организация ще отиде на преговори и ще отстоява искането си, да е в помощ на пациента.
Чуйте още в звуковия файл.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..
Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..
След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя и формалното одобрение за проявата с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили. За ползите от домакинство на такъв форум..
Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..
Увеличение на вноските и възрастта за пенсия ще влоши достъпа до пенсионната система и има опасност да я направи недостъпна за тези, които добросъвестно изпълняват условията. Това от своя страна е социална несправедливост. Това заяви бившият социален министър Христина Христова по повод обсъжданата пенсионна реформа. Тя припомни, че и в..