Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора.
„Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата инфраструктура. Направихме това сравнително отдавна и вече сме забравили как да се справяме без устройствата — което е по-страшно от първото. Съвременните поколения не сме много адаптирани без новите технологии. Това е сериозен проблем за хората — на лично и професионално ниво“, каза експертът.
Трябва да се прави разлика между тотален blackout и комуникационен проблем, обясни той и добави, че електрическият е много по-сериозен и е елемент от националната сигурност. При комуникационните нарушения нещата са по-различни, защото електричеството е по-важно.
Доц. Грозданов препоръча при електросрив хората да потърсят алтернативни канали за комуникация, като любителското радио.
Най-тежка е отговорността на държавата, особено когато става дума за комуникационна и енергийна инфраструктура. Тя е длъжна да защити тази критична инфраструктура. По думите му това не е само управление на финанси и капитал, но и следене на нови технологии, които позволяват нови атаки, както и на способи за защита от тези атаки.
„Това не е свързано с огромни инвестиции. У нас се харчат пари за далеч по-малко критични неща. Държавата ни може да си позволи да наеме добре платени експерти, техника и технологии, които да работят за тези защити. България може да се справи и технологично, и финансово с такива проблеми“, повтори експертът.
Според него, ако спре интернет, за по-възрастните проблемите ще са по-малки, но младите поколения ще трябва да се научат на друг тип живот.
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..
Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време. Директорът на кръвния център д-р..
Единствената в България катедра по история на литературата и сравнително литературознание към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" чества 30 години от основаването си с международна конференция. Надсловът на форума е „1001 нощ“ по идея на създателката на катедрата професор Клео Протохристова. Според нея знаменитият сборник с..
Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес" Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...
Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..