Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Георги Вулджев
Снимка: БТА

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика.

Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз  икономически растеж. 

"Не знам на какво точно са базирани аргументите за подобни аргументи. Това колко бързо расте една икономика, дори в рамките на еврозоната или извън нея, зависи от вътрешната динамика и политиките на национално ниво. Еврото само по себе си няма как да даде такъв тласък, освен ако аргументът не е, че теоретично присъединяването към еврозоната може да доведе до по-ниски лихви и оттам нататък държавата ще може да тегли повече заеми и да харчи повече, като това ще вдигне икономическия растеж", коментира икономистът. По думите му това неслучайно никой не го казва, защото аргументът е, че държавата трябва да задлъжнее допълнително, за да стимулира растеж. 

Скриването на дефицита и дупката в бюджета вече ни се отразява много зле, смята експертът. По думите му очевидно е, че държавният дълг върви нагоре, за да се компенсират липсите. Вулджев посочи, че на практика държавата напълно си е преустановила инвестициите в икономиката и всичко отвиа да се покрият набъбналите разходи

"Ние реално скриваме дефицита си от европейските институции. Това беше признато от сегашния министър на финансите, която каза, че нейният предшественик е избрал да не отчете, когато е трябвало да отчете определени разходи и те са били прехвърлени за тази година. За новият бюджет също се следва тази рецепта за скриване на разходи и по най-различни прийоми се прехвърлят към дружества като Българската банка за развитие (ББР)  разходи, които по принцип се поемат от държавния бюджет и по този начин изкуствено се занижава размерът на дефицита в бюджета. Но това рано или късно ще избие, защото такива дружества са зависими от финансране от държавата и ако те генерират загуби, тези загуби трябва да се поемат от държавата", подчерта Георги Вулджев. 

Според него европейските институции със сигурност знаят, какво става и, ако са решили да ни приемат, то това ще е компромис, който са решили да направят. Той е категоричен, че когато има такъв висок диференциал между доходите в държава, която се присъединява към еврозоната, това е стимул за по-бърза инфлация. 

"Но другата причина е, че проблемите, които не са решени в самата еврозона, може теоретично да се разрешат, ако се вземе решение да се уеднакви фискаланта политика в Евросъюза. По принцип една обща валута да се споделя с държави с различна финансова и икономическа политика, води до това, че общата валута не съответства на нуждите на нито една от икономиките в съюза и икономическите перспективи за всички икономики стават по-лоши. Има само едно решение - да станем една обща голяма държава, а другият изход е да се разпадне еврозоната и да се върнат националните валути. Това са двете опции, за които никой не говори. А се преструваме, че статуквото ще остане с години, което е груба грешка", категоричен е икономистът.

Той изтъкна, че опасността да се трупат други дългове за наша сметка е много голяма и даде пример с финансовата криза в Гърция, която по същия начин прибързано е била присъединена към еврозоната. А когато се е появила глобалната финансова криза, цялата останала част от еврозоната е трябвало да плати кризата в Гърция. По думите му подобен риск съществува и при присъединяването на България към еврозоната. 

"Най пресният пример е Хърватия. Там имаше при присъединяването ускорение на инфлацията до втората половина на 2024 година, като рискът това да се случи и у нас е сериозен", коментира Вулджев. 

Той заяви, че по принцип подкрепя толкова фундаментален въпрос за бъдещето на България да се подложи на референдум, но не очаква да излезе нищо от това. Георги Вулджев заяви, че кога ще влезем в еврозоната зависи от конвергентния доклад, който се очаква да излезе. По думите му, тъй като дефицитът ни е реално е над границата, всичко ще зависи от това в какво настроение са евроинституциите. "Ако са компромисно настроени можем да влезем и догодина", заключи експертът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07

„Дефиле Вино и гурме“ 2025 - срещи с виното и добрата храна

Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..

публикувано на 05.05.25 в 10:35

Назначават до 2 седмици новите транспортни шефове

До 2-3 седмици общинските предприятия по транспорт ще имат нови директори. Сформирането на екип  е първият сред приоритетите, които си поставя новият заместник-кмет по транспорта Александър Държиков.  В интервю за Радио Пловдив той заяви, че се водят преговори с няколко души, като неговото изискване е те да бъдат вътре в „материята“...

обновено на 05.05.25 в 10:31

Всички искаме да знаем истината за смъртта на 6-годишния Ангел

Регионалната колегия на БЛС-Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и съболезнования към родителите на 6 годишния Ангел. Винаги загубата на дете поражда множество въпроси у всички нас – медици, родители, институции, обществото като цяло. Всички ние искаме да знаем истината – какво се е случило, на какво се дълчи, за да може да не се..

публикувано на 05.05.25 в 10:12
Петър Ганев

Трябва спокойно да изчакаме конвергентния доклад

"Трябва спокойно да изчакаме излизането на конвергентния доклад, тъй като от него, в крайна сметка ще зависи дали от 1 януари 2026 година ще въведем еврото-нещо, което изглежда много, много вероятно", смята Петър Ганев, главен икономист на Института за пазарна икономика. "Някакви конкретни приготовления, особено пък от страна на гражданите, както и..

публикувано на 05.05.25 в 09:57