Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната програма, като той ще бъде въведен от първи клас.
Доцент доктор Костадин Нушев от Богословския факултет към СУ „Климент Охридски“ заяви, че това, което предлага МОН е една съвременна трансформация, стъпки за актуализиране на модела на образование.
„Темата за добродетелите и изучаването на религията и ценностите, свързани с нашата християнска традиция, са един важен елемент за засилване на възпитателната функция на училището, на трансформиране на програмата по начин, който да отговаря на по-голяма степен на нуждите, освен за обучение, освен за преподаване на знания, също така и да съдейства за формиране на нравствени ценности – чрез изучаване на основните добродетели“, каза още доцент Нушев.
Той е категоричен, че е много добро решение този предмет да бъде включен не като задължителен, а като задължително избираем предмет.
„Защото той влиза в задължителната част от учебната програма, но той не налага, не изисква приемане на някакво учебно съдържание без възможността за алтернативен избор“, каза още доцент Нушев.
Преподавателят в Богословския факултет се завърна наскоро от Лондон, където участва в конференция за християнството. Той сподели опит и подчерта, че в английската образователна система този предмет също е включен. Той подчерта, че във Великобритания Англиканската църква, е държавна.
„В училищното образование на Великобритания се изучава религия – точно по начин, който сега българското министерство на образованието предлага. Има няколко програми там – едната е християнство, друга е християнска етика, с етични елементи. Друга програма е „Римокатолицизъм“ или „Римокатолическа етика“. Трета програма „Ислям и ислямска етика“. Четвърта програма е „Философия на религията“, точно това, което се предлага у нас като добродетели и етика“, каза още доцент Нушев.
Цялото инетрвю с доцент доктор Костадин Нушев можете да чуете в звуковия файл.„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..
"С голяма радост посрещнахме новината за избора на новия папа Лъв ХІV. Буквално преди минути отслужих литургия, в която споменах името на новия глава на Римокатолическата църква. Благодарим на Бог, че църквата има нов пастир", сподели в предаването "Точно днес" отец Димитър Димитров от католическия храм "Св. Дух" в район "Тракия". Той посочи, че..
След почти пълната загуба на насажденията от ранни череши и ябълки заради студеното време, какви са очакванията за ягодите и другите плодове българско производство? На какви цени ще стигат те до пазарите, тържищата и крайния потребител ? Утре в Кричим започва тридневен фестивал на ягодата. Там ще бъде изложена продукцията на производители от..
Климатологът Симеон Матев потвърди, че и днес има условия за бури, но с по-малко покритие. Те ще бъдат основно по поречието на Дунав и в Източна България. В Пловдив явленията не са опасни, а поражения като вчерашните са малко вероятни, каза той. Най-големите градови зърна, паднали вчера, са с размер 45 милиметра и нанасят значителни щети. Пороите..
Да има вероучение в училище е важно за даването на свобода родителите да могат да записват децата си да учат религия, но трябва да се внимава с реализацията. Това каза Кристиян Шкварек, организатор на шествието за религията като право на избор, което ще се проведе следващата седмица. Днес има протест за оставката на образователния министър, а..