„Камино като терапия“ е първата книга на Маринела Беделева, която тя написва шест години след като минава за втори път по древния поклоннически маршрут Камино де Сантяго, известен и като Пътя на пилигримите, което се превръща за нея в дълбока вътрешна трансформация. Пътят Камино де Сантяго, неговият най-популярен маршрут – Френският път, започва от малкото френско селце Сен Жан Пие дьо Пор, минава точно под Млечния път и е като своеобразна негова проекция на Земята, която отразява звездната енергия. Маршрутът е дълъг около 800 километра, които се извървяват пеша. Така повелява традицията, която датира от 9 век.
Книгата „Камино като терапия“ не е просто разказ за път, а за търсене, излекуване и израстване. През 2014 година, Маринела Беделева изминава маршрута за първи път, когато е само на 19 години, завършила първата година от обучението си по психология. През 2019 година тя се връща на този път и както повелява традицията го извървява пеш за втори път.
„И двата пъти на преминаването по пътя бяха съвършено различни, защото мотивацията ми беше различна. Но, и двата пъти бяха силно трасформиращи, много силни, магични и съм щастлива, че ми се случиха. Когато се върнах през 2019 година, от Камино, в главата ми се зароди тази идея, тази моя мечта, да напиша книгата. И си спомням как отворих уърдовския файл, написах заглавието „Камино като терапия“, написах едно изречение и затворих файла. И след това, някак минаха тези 6 години, в които си намирах различни оправдания затова да не продължа да пиша. Но, тези шест години ми доказаха, че има време за всичко. За онова случване и вселенския тайминг, че всичко идва тогава, когато наистина трябва. Книгата написах по време на един от най-трудните, но и трансформиращи периоди в тези години, периода на моето майчинство. За около 5-6 месеца книгата беше готова.
Сега, като се върна назад, всичко ми е като едно огромно бяло петно. Може би съм била в някакво особено състояние на ума и духа, като съм писала. Този творчески акт на писане наистина ме спаси, заземи ме и ми помогна да премина през този предизвикателен, за мен, период на майчинството. Книгата ми излезе от печат на Световния ден на книгата – 23 април, не го бях планирала.
Надявам се всички хора, които ще събера, които ще дойдат да успеят по някакъв начин да се докоснат до магията и вълшебството на Камино, защото съм опитала да пресъздам всичко, през което преминах като усещане, като емоция, като мисъл, дори. Освен личното преживяно, в книгата има пътепис и много психология, защото личната ми мотивация за това второ мое Камино беше, наистина, да се самоизлекувам. По онова време имах много проблеми, които не успявах да разреша с лекари, с болници, с какво ли още не. Реших, че трябва да сменя средата. Човек не може да се излекува в същата среда, в която се е разболял. Това го преживях на практика при това второ мое пътешествие, по маршрута. Силата на духа, на преживяването, вярата в себе си, в пътя, в самия живот, се явяват като една лечебна сила, която всеки човек носи в себе си и е способен да случи, стига да направи първата крачка.
В определени моменти, като се върна назад, виждам целия път, който съм извървяла до момента и как нещата са свързани. И всяко нещо, което ни се случва, през което преминаваме носи своя скрит смисъл, дори да не го виждаме на момента. Дъщеря ми Анастасия е плодът, най-прекрасното нещо, което ми се е случвало. Тя е завършекът на тези мои преживявания, на всичко до момента.
На представянето на книгата ще си говорим за смисъла на движението, мълчанието, болката, лекотата и онези неочаквани срещи със себе си и другите, които остават завинаги“, разказва Маринела Беделева.
Представянето на книгата „Камино като терапия“ е на 16 май, от 18.30 часа, в пространство на KERA Yoga and art, в Пловдив.
Маринела Беделева е гост в неделния „Шейкър“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Пролетна умора, да не кажем откровен мързел, е обзел алтер егото на водещия Петър Краевски тези дни. Все пак, въпросният Краю Петровски ще бъде принуден да положи някакви усилия, за да се се излъчи поредния брой на нашия радио-пърформанс. Дали те ще бъдат достатъчни? Ще разберете това, ако ни слушате. Разговори с трима гости ще звучат при..
Заповядайте на едно вдъхновяващо мултикултурно събитие, което събира хора от различни култури, възрасти и общности – „Танцувай с нас – Танци без граници“! " Нека заедно докажем, че танцът е универсален език, който свързва, вдъхновява и отваря сърцата ", апелира председателят на НЧ „Мустафа Кемал Ататюрк – 2003“ Сердар Чалъшкан, който е и един от..
С гостенката ни Вяра Иванова проведохме разговор в движение по време на нейното пътуване с влака от Бургас за Пловдив. Родена в Бургас, завършила музикалното си образование в Глазгоу , Великобритания, преподаваща музика и вокално майсторство в собствената си школа, пишеща поезия , пееща соло и в група, отглеждаща деветгодишния си син - това е..
Класацията БНР "Топ 20" раздаде своите Годишни музикални награди за 2024 г. В категорията "Песен с най-висок резултат от гласовете на слушателите“ с трета награда бе отличена песента „Ще целуна ли“ в изпълнение на Дани Илиева. „Много благодаря на хората, с които създаваме музика заедно. Специални благодарности към Михаела Маринова, която е мой..
Когато тялото „говори“, колко често Ви се е случвало да изпитвате болка, да обикаляте лекарски кабинети, да правите изследвания… и накрая да чуете: „Няма ви нищо!“ Но тялото знае! То пази нашите неизказани емоции, натрупан стрес, потиснати преживявания. И когато не ги забележим, започва да говори чрез болката. Тялото ни изпраща сигнали – готови..