Изложбата представя творби на 65 творци - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство, видео, костюми от кинофилми, театрални кукли, фотография, бижутерия и др.
Няколко поколения именити творци, завършили уникалното за страната ни училище ССХУ за Сценични кадри, днес Национална гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив, си дават среща в мащабна обща изложба със заглавие „Отново заедно“. Т
Общо 65 творци, завършили Сценични кадри от различни випуски на гимназията, сред които и настоящият ѝ директор Николай Томов, участват със свои произведения - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство, видео, костюми от кинофилми, театрални кукли, фотография, бижутерия и много други форми.Изключителното разнообразие на творбите в изложбата представя постиженията на някогашните многообещаващи ученици, а днес международно признати и успешно реализирали се художници, сценографи, аниматори, режисьори, костюмографи и други. Част от тях днес предават опита си като преподаватели в специалностите: сценичен костюм, театрален, кино и телевизионен декор, художествено осветление за театър, кино и телевизия, театрална кукла, драматичен театър, куклен театър, компютърна анимация, пантомима, театрален грим и перуки. Други са поели по своя индивидуален творчески път в страната и в чужбина.
Сред възпитаниците са имена като: Кольо Карамфилов, Димитър Митовски, Александър Секулов, Теодор Ушев, Владимир Зомбори, Ангел Гешев, Никола Певичаров, Розалина Панижел, Пламен Русев, Роберт Попов, Тихомир Пенов, Иван Карев, Борис Стоилов, Петко Танчев, Сотир Гелев, Кънчо Касабов, Димитър Марински, Добри Георгиев, Георги Карантилски, Ангел Тоточев и много други талантливи творци.
Едва ли има истински професионалист в сферата на драматичния и кукления театър, киното, операта, балета, телевизията, който да не е чувал за легендарното пловдивско училище. Преди години Сценични кадри се помещаваше в сградата на сегашната Духовна семинария, заедно с Музикалното училище и притежаваше една особена, характерна атмосфера. Сградата, в която е в момента на ул. „Петко Д.Петков“, макар и малка, разполага с обособена специална сцена за актьорите, художествено осветление и оборудване и невероятна творческа атмосфера. С помощта на община Пловдив, училището ползва и допълнителна практическа база, която се намира в Цар Симеоновата градина, като в нея се помещават ателиета по специалните предмети.
През цялата 2025 година, Националната гимназия за сценични и екранни изкуства празнува 50 години от първия училищен звънец през 1975 г. Общата изложба със заглавие „Отново заедно“ на бившите възпитаници е част от програмата на честванията. През март в галерия „Ромфея“ бе открита изложба със заглавие „Мечта“ на настоящите талантливи ученици от Гимназията. Предстоят още много събития през годината, а кулминацията ще е на 26 септември в Драматичен театър Пловдив.
Изложбата „Отново заедно“ се осъществява с подкрепата на Община Пловдив. Тя е с вход свободен и ще може да бъде разгледана до 3 юни.
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г по-късно? И още - защо Бог изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
„Пловдив чете“ и издателство Жанет 45 организират премиерата на първия роман на Георги Б. Геров – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота. Срещата с автора ще е тази вечер от 18 часа в клуб „Фарго“. Модератор ще е Живка Танчева, журналист от Радио..
Изложба „Българската шевица – живо минало и вечна хубост“ на Клуб „Българка“ към читалище „Възраждане“ ще се открие тази вечер в зала „Съединение“ на Историческия музей в Пловдив. С изложбата си пловдивските майсторки-везбарки искат да покажат таланта на българката и как тя превръща своите умения и знания в безценно културно наследство, с..