Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив. На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от археологическите проучвания, проведени от екипа на музея през изминалия сезон.
Тазгодишната изложба е със специална подтема – „Археологията и законът“, и предлага на посетителите възможността не само да видят новооткрити артефакти, но и да надникнат в регламентирания и отговорен процес зад всяко истинско археологическо откритие.
Какво означава да направиш откритие по правилата?
Какво се случва преди първия удар с мистрията?
Кой има право да копае и при какви условия?
На тези въпроси ще даде отговор новата експозиция, която представя законовата рамка и реда, по който се извършват археологическите проучвания – от издаването на разрешения за проучване до опазването на обектите и резултатите от тях. Обръща се внимание и на една от най-големите заплахи за културното наследство – иманярството. Посетителите ще разберат защо разрушаването на археологически обекти не е просто незаконно, но и непоправимо.
Сред находките, които ще бъдат представени публично за първи път, е и изключително интересен артефакт – главата на градската богиня на Филипопол, открита при спасителни археологически проучвания в Епископската базилика. Тя е символично и буквално лице на античния град и един от най-впечатляващите резултати от археологическия сезон 2024.
С тази изложба екипът на музея си поставя за цел да покаже, че археологията не е просто копаене – тя е внимателно регламентирана дейност с ясни правила, подлежаща на контрол. Посетителите ще видят не само откритията от археологическия сезон 2024, но и какво е нужно, за да бъде направено едно откритие – по правилата.
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г по-късно? И още - защо Бог изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..
„Пловдив чете“ и издателство Жанет 45 организират премиерата на първия роман на Георги Б. Геров – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота. Срещата с автора ще е тази вечер от 18 часа в клуб „Фарго“. Модератор ще е Живка Танчева, журналист от Радио..
Изложба „Българската шевица – живо минало и вечна хубост“ на Клуб „Българка“ към читалище „Възраждане“ ще се открие тази вечер в зала „Съединение“ на Историческия музей в Пловдив. С изложбата си пловдивските майсторки-везбарки искат да покажат таланта на българката и как тя превръща своите умения и знания в безценно културно наследство, с..
Основно училище "Гео Милев" в село Белозем, известно повече като Щъркеловото училище, тъй като на покрива му гнездят 20 двойки щъркели, навършва 180 години. Годишнината ще бъде отбелязана с празничен концерт тази вечер в Народно читалище „Просвета“ в селото. Училището е едно от най-старите в Пловдивска област. То е създадено през 1845 година от..