Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

Снимка: БТА

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че депутатите са дали срок от една седмица двамата генерални директори да представят мерки в рамките на настоящия бюджет. 

"Има неща и пера от разходи, които биха могли да бъдат съкратени. За БНР най-очевидния разход, който може да бъде съкратен, е един предавател на средни вълни, който струва над 1 млн. лв. на националното радио, а практически никой не може да го слуша. Разбрахме се, че ще съдействаме пред Комисията за регулиране на съобщенията този проблем да бъде решен", коментира депутатът. 

По думите му този въпрос е повдиган и преди, но от съображения, свързани с националната сигурност, проблемът остава и радиото се натоварва с разход, от който няма нужда. Биков обясни, че е предложил Министерство на отбраната да вземе този предавател и да го финансира. 

Въпреки това на двамата генерални директори е даден срок да представят и други разходи, които могат да се съкратят, а депутатите са поели ангажимент да им окажат политическа подкрепа за вземане на тези мерки. 

"Според мен подобни мерки не са били предприети до момента, защото не е имало ясно заявена подкрепа за тях. Знаете, че в тези медии е много деликатна ситуацията и когато се предприемат определени действия, част от политическите сили се възползват от това, стават причина за дебати. Настроенията в комисията са, че ще подпомогнем двамата директори", посочи Тома Биков.

Според него обаче трябва да се направи много по-дълбок структурен анализ на ситуацията в БНТ и БНР и директорите им са обявили, че такъв аналим може да бъде направен в рамките на 3 до 5 месеца. 

Биков смята също, че основният проблем на двете медии е начинът, по който се финансират в момента и това е свързано със Закона за радиото и телевизията. По думите му трябва да се гласува нов закон. Депутатът припомни, че в края на 2020 година имаше внесен такъв законопроект, но поради изтичане на мандата на 44-то Народно събрание и последвалата политическа криза този закон не беше приет. 

"Надявам се, че Министерство на културата, което отговаря за този закон, би могло да го види, осъвремени и в рамките на една година е напълно възможно той да бъде приет и в него да залегне цялостното разбиране за двете медии като обществени. Според мен е очевидно, че тези две медии са гръбнакът на българското медийно пространство, защото тяхното най-силно качество е, че те са лишени от възможност за тежък корпоративен натиск, за разлика от всички останали медии", подчерта Тома Биков. 

Той посочи, че на този етап би могло част от парите, поискани от ръководствата на двете обществени медии да дойдат от съкращаване на мултиплексите, а впоследствие и от евентуална актуализация на бюджета. По думите му обаче трябва да има  и инициатива от двете медии, която да посочи разходите, от които няма голям смисъл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29

ПГВАД “Христо Ботев” - училище със 118 - годишна история

Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..

публикувано на 01.07.25 в 11:05
Иво Инджов

Кризата в партийната система у нас се задълбочава

Поредният вот на недоверие на правителството, трусовете в ПП и очакванията в политическия живот, коментира в програма "Точно днес" политологът  доц. Иво Инджов. Според него не става въпрос за напражение, а за задълбочаване на кризата в партийната система в България. Той припомни случилото се с ДПС на Доган, което на практика бе превзето от ДПС на..

публикувано на 01.07.25 в 10:26

Експерти влизат в институциите за електронните здравни досиета

Здравното министерство започва национална кампания за популяризиране н на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното здравно досие. Екипи на регионалните здравни инспекци и „Информационно обслужване“ разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното..

публикувано на 01.07.25 в 09:41

Спирките в подлези са предпоставка за инциденти

След катастрофата в подлеза на "Гладстон", при която кола удари трима чакащи на спирката, Диана Русинова, председател на европейския център за транспортни политики даде пример с проблемна спирка в подлеза на НДК, след премхването на която инцидентите с пешеходци са приключили. Тя коментира и намерението на кмета Костадин Димитров на входа да се сложи..

публикувано на 30.06.25 в 11:42