Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

Снимка: БТА

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че депутатите са дали срок от една седмица двамата генерални директори да представят мерки в рамките на настоящия бюджет. 

"Има неща и пера от разходи, които биха могли да бъдат съкратени. За БНР най-очевидния разход, който може да бъде съкратен, е един предавател на средни вълни, който струва над 1 млн. лв. на националното радио, а практически никой не може да го слуша. Разбрахме се, че ще съдействаме пред Комисията за регулиране на съобщенията този проблем да бъде решен", коментира депутатът. 

По думите му този въпрос е повдиган и преди, но от съображения, свързани с националната сигурност, проблемът остава и радиото се натоварва с разход, от който няма нужда. Биков обясни, че е предложил Министерство на отбраната да вземе този предавател и да го финансира. 

Въпреки това на двамата генерални директори е даден срок да представят и други разходи, които могат да се съкратят, а депутатите са поели ангажимент да им окажат политическа подкрепа за вземане на тези мерки. 

"Според мен подобни мерки не са били предприети до момента, защото не е имало ясно заявена подкрепа за тях. Знаете, че в тези медии е много деликатна ситуацията и когато се предприемат определени действия, част от политическите сили се възползват от това, стават причина за дебати. Настроенията в комисията са, че ще подпомогнем двамата директори", посочи Тома Биков.

Според него обаче трябва да се направи много по-дълбок структурен анализ на ситуацията в БНТ и БНР и директорите им са обявили, че такъв аналим може да бъде направен в рамките на 3 до 5 месеца. 

Биков смята също, че основният проблем на двете медии е начинът, по който се финансират в момента и това е свързано със Закона за радиото и телевизията. По думите му трябва да се гласува нов закон. Депутатът припомни, че в края на 2020 година имаше внесен такъв законопроект, но поради изтичане на мандата на 44-то Народно събрание и последвалата политическа криза този закон не беше приет. 

"Надявам се, че Министерство на културата, което отговаря за този закон, би могло да го види, осъвремени и в рамките на една година е напълно възможно той да бъде приет и в него да залегне цялостното разбиране за двете медии като обществени. Според мен е очевидно, че тези две медии са гръбнакът на българското медийно пространство, защото тяхното най-силно качество е, че те са лишени от възможност за тежък корпоративен натиск, за разлика от всички останали медии", подчерта Тома Биков. 

Той посочи, че на този етап би могло част от парите, поискани от ръководствата на двете обществени медии да дойдат от съкращаване на мултиплексите, а впоследствие и от евентуална актуализация на бюджета. По думите му обаче трябва да има  и инициатива от двете медии, която да посочи разходите, от които няма голям смисъл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Искаме 20% увеличение на основния държавен стандарт

Директорът на Природо-научния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01

Пловдив се включи в националния протест на БНР, БНТ и БТА

Работещите в Радио Пловдив се включват в националния протест на БНР, БНТ и БТА с искане за увеличение на заплатите.  В 12 часа пред сградата на радиото и телевизията представителите на трите медии ще демонстрират недоволството си от ниското заплащане.   В същия час митинг под надслов „Трудът в медиите има стойност“ ще блокира кръстовището..

обновено на 15.05.25 в 13:01

Контрабандният канал в Пловдив вероятно стига и до политици

Парламентарната комисия по вътрешни работи изслуша снощи, на закрито заседание, осем полицаи от ГДБОП, които са участвали в акцията срещу контрабанден канал за цигари в Пловдивско. Пред депутатите се явиха и шефът на вътрешна сигурност в МВР, както и отстраненият заместник на ГДБОП Калин Литов. Случаят придоби известност след сигнал на гражданско..

публикувано на 15.05.25 в 10:42

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварния трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес не..

публикувано на 14.05.25 в 16:59