Шестите скаутски игри в градска среда, които ще се проведат на 18 май, от 10 часа, са част от международния фестивал „Здравей, Армения“, който се случва за седма поредна година в Пловдив. Той се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив, в рамките на културния календар на града за 2025 година.
Старта и финала на игрите са на алеята до Пеещите фонтани, от страната на павилиона. За целта, на самото място ще има построена шатра. Очакват ви забавни предизвикателства, приключенски игри, нови приятели и незабравими спомени сред природата, в сърцето на Пловдив. Ще има логически игри, игри свързани със сръчност, ловкост, ще има водни игри, и други.
„Елате с удобни дрехи и обувки. Заредете се с много настроение и малко търпение, защото очакваме да се включат повече деца. Ще направим всичко по силите си, всеки който иска да участва, но това е възможно да удължи времето на самото събитие. Много се радваме, че има такъв интерес към игрите и бидейки вече шеста година, ние сме от малкото, които получават позволение да ползват градината с такава цел. Опитваме се максимална да се съобразим с това да не нарушаваме мира и спокойствието на другите хора, както и да пазим природата. За нас е много важно и децата да усетят тази атмосфера, да бъдем сред природата, но и в града. Тази година поверихме целия процес по организацията на по-големите ни скаути, от арменската скаутска организация “Хоменътмен”.
Всеки един от отборите, които ще участват, ще си има скаут- водач, за да сме сигурни, че нищо не е пропуснато. Подготвили сме повече от десет станции, през които отборите да минават. Те ще разполагат с карта, ще могат да ползват морзова азбука, ще има и още компоненти, които засега няма да издавам. Но, игрите са подбрани така, че според възрастта да има игри и за по-малки и за по-големи, и никой да не остане разочарован. Допускат се деца и младежи на възраст от 6 до 18 години. Допускаме по-малки деца в игрите, защото в крайна сметка едно от правилата на скаутите е винаги да помагаме на другите. И, ако в отбора има по-малки, по-слаби и по-ниски и т.н., съответно другите би следвало да им съдействат. Времето се спира, когато всички членове на отбора пресекат финалната линия така, че те трябва да си помагат и да се изчакват.
На старта и финала, съответно, сме подготвили занимания и за децата, които са под тази възраст, за да не скучаят. Обикновено има по-малки брачтета и сестричета, които искат да се занимават с нещо. Но, тези допълнителни занимания са извън трасето на игрите“, разказва Сърпухи Каприелян от фондация „Аракс“, организатори на фестивала „Здравей, Армения“.
Участието е безплатно, но се изисква предварително записване, за да се организират отборите по най-добрия начин. Записването може да стане чрез фейсбук страницата на фондация „Аракс“ или чрез фейсбук събитието.
По традиция, всички участници в игрите получават грамоти.
„ За нас, всички са победители. След като си успял да преминеш трасето, преодолял си го с приятели си, означава, че наистина си победител“, казва още Сърпухи Каприелян, гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Сладки и разнообразни радио-моменти ви очакват в „Алтер его“ тази събота! Ще има сатиричен уъркшоп за епиграми и пародии, където ще прозвучат епиграми от наши слушателки. Ще излъчим и разговори с двама изявени сатирици – поетът Янко Стефов и афористичното торнадо Турхан Расиев. Поетичен сблъсък ще се разрази между лиричното его и..
Фондация "Български архитектурен модернизъм" и Free Plovdiv Tour ви канят на архитектурно-историческата обиколка „Архитектура и история около Цар-Симеоновата градина“, на 15 май, от 18 часа. Мястото на срещата е срещу улица "Велико Търново 45, на широкия тротоар. „Къщите по уличките около Цар-Симеоновата градина ще ни разкажат..
В едно от изданията на предаването Клуб "Неделя" Ви срещнахме с Лора Нейкова - преподавател по актьорско майсторство и човек, който твърдо вярва, че именно театърът е необходимото изкуство за съвременните деца. На въпроса защо смята така, тя отговори така: "Вярвам, че театърът е необходимото изкуство на днешните деца, защото театъра поддържа..
Борис Христов представя своята нова авторска песен „Day by Day”, която е вдъхновена от неговото малко момче Виктор. ”Помоли ме да му изсвиря песен, която е тъжна и хората плачат. Не мислих, че тази песен ще бъде достояние на широката публика. Първоначално заглавието беше “Sad song”, а посланието е доста лично и е като завещание за Виктор...
„Камино като терапия“ е първата книга на Маринела Беделева, която тя написва шест години след като минава за втори път по древния поклоннически маршрут Камино де Сантяго, известен и като Пътя на пилигримите, което се превръща за нея в дълбока вътрешна трансформация. Пътят Камино де Сантяго, неговият най-популярен маршрут – Френският път,..