Даде пример, че подобни практики в Агенциите по заетостта си вече са въведени в две европейски държави – Австрия и Литва.
“Те са държавите, които най-напред внедриха изкуствения интелект като въведоха виртуални трудови асистенти за подпомагане на търсещите работа и на работодателите.
В Австрия е създадена платформа, като всички частни фирми са задължени да предоставят информация за търсенето и предлагането на работна сила и да свържат платформите си с тази централизирана държавна система.
Разработили са система, която се базира на ИИ за преглед и оценка на всяка една кандидатура, която постъпва за търсене на работа. След направата на оценката се търси подходящо работно място.
Когато се получи съответствие в търсенето и предлагането системата издава насочващи писма и към работника, и към компанията. Процесът става за минути и улеснява страните без намеса на Агенцията по заетостта.
Това пести ресурси като хартия, както и човешки”, каза д-р Росица Стелиянова.
Според нея това е добър начин за изпълнение на задачата за намаляване на администрацията и електронизацията на системите.
Подчерта, че подобен е примерът в Литва. Там се прави кариерно ориентиране и цялостна оценка на работника, предлагат се и подходящи работни места. ИИ предлага и подходящи обучения.
Д-р Росица Стелиянова коментира още, че хората не бива да се страхуват от Изкуствения интелект.
“Изкуственият интелект няма да изолира професиите. Изследвания показват, че за всяко едно закрито място могат да се създадат още 5. Това означава, че не просто няма да загубим работни места, а ще ги увеличим.
Например, ако почистваме с робот ще са нужни и техници, и човек, който да следи работата му. Няма да е необходимо всяка фирма да има техник, а една специализирана да обслужва няколко компании”, обясни д-р Росица Стелиянова. Добави, че страната ни е на последно място по възрастни учещи през целия живот.
Подчерта още, че до 2030 г. се очаква около 700 000 работни места да бъдат заместени от ИИ. Това са професии с технически и повтарящи се дейности. Такива са техническите сътрудници, здравните консултанти, каквито има в САЩ и Китай, както и съдии и счетоводители при извършване на по-елементарно счетоводство.
Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента. Това е най-голямата избирателна активност на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век в Румъния. Изборът..
За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..
Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втората матура. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът..
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..