Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В деня на Константин и Елена Пазарджик отбелязва своя празник

В деня на равноапостолите Светите  Константин и Елена Пазарджик отбелязва своя празник. 

21 май е определен за празник на града още през далечната 1930-та година  с решение на тогавашния градски съвет.

Официалната церемония днес ще започне в 11 часа в присъствието на вицепрезидента Илияна Йотова.

Светите равноапостоли Константин и Елена се смятат за закрилниците на Пазарджик.  По традиция, още от 30-те години на миналия век празничният ден започва с тържествена литургия в историческия храм „Свети свети Константин и Елена“. През 1944-та година отбелязването на празника е прекъснато.  Традицията е възобновена през 2001-а година с решение на общинския съвет.  

Целият ден днес е наситен с множество прояви.  След тях са детски пленер „Пазарджик, през моите очи“,  много музикални изпълнения и атракции.  В 11 часа ще бъде извършен ритуалът по издигането на българското знаме. Предвидени са и подаръци за децата на Пазарджик, родени на 21 май. Кулминацията на честването е вечерта, в 20 часа с концерта на Васил Найденов, Невена Цонева и Михаела Филева.

По публикацията работи: Стоян Терзиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Оставиха в ареста и последния от ОПГ-то за трафик на дрога, разкрито в Пловдив

Добромир Добрев от разкритата вчера група за трафик на наркотици, остава в ареста, реши пловдивският Окръжен съд.  Припомням, че Добрев беше арестуван в сряда в София, а в колата му бяха открити 9 пакета марихуана.  По случая са задържани са шестима души – ръководителят на групата и петима участници, повдигнати са им обвинения за трафик на..

публикувано на 15.08.25 в 16:13
Снимката е илюстративна

Мним кинезитерапевт- рецидивист арестуваха в Пловдив

В Пловдив арестуваха мним кинезитерапевт, осъществявал нелегална терапевтична практика на пациенти. Работата на Икономическа полиция започнала по сигнал от Регионална здравна инспекция, че на територията на Пловдив, а и в други по-големи градове, се осъществява нелегална терапевтична практика на пациенти.  Полицаите установили, че..

публикувано на 15.08.25 в 14:57

От понеделник започва укрепване на свлачището по пътя Михалково- Кричим

Ограничават движението по пътя Михалково – Кричим в делнични дни заради укрепване на свлачището при 79-и км, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Ограничението е в сила от понеделник,18 август, за часовете от 8:00 до 17:00 часа.  От пътната агенция допълниха, че по време на работата трафикът ще бъде пренасочен по обходни маршрути. За всички..

публикувано на 15.08.25 в 14:32

17 поредни глоби за почистващата Пазарджик фирма

Община Пазарджик състави 17 акта на сметопочистващата фирма, която обслужва града и част от населените места, заради неизпълнени задължения.  Общата стойност на глобата е 61 500 лева.  Според кмета Петър Кулински фирмата съзнателно извършва бойкот, а Пазарджик е мръсен и с препълнени контейнери: "Това, което ние всъщност наблюдаваме, е един..

обновено на 15.08.25 в 11:19

Дядо Николай поведе архиерейска света литургия за празника

Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска света литургия в храм „Успение Богородично" в Пловдив. На 15 август катедралната църква отбелязва и своя храмов празник. Стотици миряни прииждат отсутринта в катедралния храм. На този ден църквата на трихълмието има и храмов празник. На това място още през Средновековието е имало величествена..

обновено на 15.08.25 в 11:08