Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко стандартизирано интервю "лице в лице" сред 1001 души на възраст 18+. Максимално допустима стохастична грешка: ± 3.1 %. 


55% от българските граждани не се чувстват информирани по отношение на въвеждането на еврото в България, а 41% се чувстват информирани. По-ниска степен на информираност се наблюдава сред хората на възраст над 60 години и сред етническите малцинства. Сред висшистите над половината се чувстват информирани, показва проучването на агенцията. 



Проучването сочи още, че 59% от интервюираните подкрепят инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум за еврото, а 31% не подкрепят подобно допитване. Инициативата за референдум на президента не се е отразила на оценката за неговата работа, като за пореден месец не се отчита динамика.

Сред избор от три твърдения относно приемането на еврото като валута в България, 21% са на мнение, че страната ни трябва да въведе еврото на 1 януари 2026 г., 33% смятат, че еврото трябва да се въведе, но това да стане в следващите години, а 38% са на мнение, че България не трябва да въвежда еврото. Най-висока подкрепа за приемането на еврото през 2026 г. изразяват най-младите възрастови групи (18-29 и 30-39 годишните). Най-резервирани към приемането на еврото пък са най-възрастните и социално уязвимите групи. Електоратите на ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) са най-силно подкрепящите приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. 

Според социолога Евелина Славкова данните не са изненадващи, защото и предишни проучвания са показали слаба информираност за еврото и отсъствие на сериозна разяснителна кампания. Ако оценката в конвергентните доклади бъде положителна за страната ни, тя предупреди, че трябва много да се внимава в оставащите 6 месеца за движението на цените и спекулациите на пазара, защото може да се създаде социално напрежение. 


В електоралната картина също не се наблюдават съществени промени. ГЕРБ запазва първата си позиция с 26,2% от гласуващите. С изключително близки стойности са ПП-ДБ (13,8%) и "Възраждане" (13,5%). Лек ръст се регистрира при "ДПС-Ново начало" до 11,6% сред гласуващите. "БСП-Обединена левица" задържа нивата си от 6,8%. Три партии разполагат със сходна подкрепа – "Има такъв народ" (ИТН) с 6%, "Морал, единство, чест" (МЕЧ) - 5.9%, а при "Демокрация, права и свободи" - ДПС се регистрира ерозия до 5,8% от гласуващите спрямо 6,7% през март. "Величие" остават близо до ръба на парламентарната бариера с 3,9% подкрепа сред гласуващите.


 В последните два месеца не се регистрира съществена промяна в оценката за работата на основните институции, въпреки динамиката на събитията около тях. Оценката за работата на парламента стои на сравнително ниски нива от 15% положителна оценка и 77% отрицателна. Правителството се задържа вече трети месец на сходни нива, като през май положителната оценка е 26%, а отрицателната 57%.

Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко стандартизирано интервю "лице в лице" сред 1001 души на възраст 18+. Максимално допустима стохастична грешка: ± 3.1 %. 


По публикацията работи: Неда Велкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11

Горнослав срещу кариерата - 1:0. Засега

Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа  на  концесионера  - фирма „Запрянови“  да  да изготви техническо задание за..

публикувано на 21.05.25 в 16:43