"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите.
"Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор. Неслучайно срещу него се вдигат почти всички прабългарски родове. Той ги избира и по-късно в писмото си до папата изпитва известни угризения за тази своя постъпка", добави ученият.
Професор Матанов припомни за сведения, че по времето на Борис Първи християнството вече е било разпространено по българските земи, както и че е разпространявано от византийски мисионери, най-вече пленници. Така, според него, това също е оказало влияние върху решението на българския владетел.
"Приемайки православното християнство, Борис се е стремял той да управлява църквата, защото православието без държава не може. И обратното не е възможно. Докато при западното християнство, наречено по-късно католицизъм, това е напълно възможно. Папата е наднационален представител и той управлява църквата както си иска. Неслучайно са тези конфликти, които има между папата и светските владетели", поясни Христо Матанов.
Според него създаването на буквите не е най-значимото дело на Кирил и Методий.
"За филологически добре подготвени хора това е сравнително лесно. По-трудно е превеждането, превръщането на славянския език в богослужебен и книжовен, за да може да се извършва богослужение на славянски език. Това всъщност е и окончателна победа на славянския елемент в българската държава", смята историкът.
Христо Матанов припомни, че е спорен въпросът в коя от двете книжовни школи в България-Преславската или Охридската, е създадена кирилицата.
"В югозападната школа, която е ръководена от Климент Охридски, най-дълго се задържа използването на глаголицата. А приемането на кирилицата е било държавен акт, чрез който държавата, която дълго време преди това е използвала гръцкия език, по-лесно се адаптира към новите реалности", добави проф. Матанов, според когото този извод накланя везните по-скоро към Преслав като място, където се създава кирилската азбука.
"Без буквите можеше да оцелеем като държава, но без православното християнство в никой случай. Тъй като, ако бяхме приели западната деноминация, Византия би засилила много своята офанзива срещу България. Тя би постигнала в края на краищата успех и срещу православна България, но той би бил много по-решителен и по-генерален от това, което тя постига в началото на 11-ти век. Щеше да смаже България просто", смята проф. Христо Матанов.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..