Повече от една трета от българите не планират или не могат да почиват това лято. Домакинствата, които планират летни почивки, са подготвили малко над две хиляди лева общо за летния си отдих. Цялостните предпочитания са за почивка на море, но една четвърт от запитаните признават, че не си позволяват дори да мислят за летни почивки.
Изводите са от редовната независима програма за изследвания „лице в лице“ на новата социологическа агенция „Мяра“.
37,4% от пълнолетните българи не планират или нямат възможност да почиват през този летен сезон. Това се предимно възрастни хора от по-малки населени места. 33,2% твърдят, че ще почиват в България, 11,9% – в чужбина, а 9,6% възнамеряват да бъдат и в България, и в чужбина. Близо 8% се колебаят в отговора си. Това каза Яница Петкова, социолог в агенция "Мяра".
"Българите, които не планират почивка са възрастни или безработни хора от малките населени места у нас. Сред населението в София и по-младите и активни българи са отговорили, че ще почиват, всичко е на база доходи", уточни Петкова. Тя допълни: "Следната сума, която домакинствата са заделили може да се изчисли от 2200 до 2400 лева. Разбира се, икономически активните възрасти са и тези, които могат да отделят повече средства."
Като цяло, предпочитанията за летен отдих са свързани закономерно с морето. 38,9% избират тази опция, а 15,3% предпочитат повече почивка, различна от море. 16,1% не могат да определят. Близо 4% съвсем не могат да отговорят, но впечатление правят 25,9%, които попадат в категорията „нямам възможност да мисля по такива теми“.
Разбира се, в подобни изследвания, засягащи жизнения стандарт и възможности, невинаги се наблюдава пълна искреност. Но дори и при тази уговорка прави впечатление, че темата за летния отдих е твърде далечна от възрастните, хората от малцинствени групи, селското население.
Данните са от независимата изследователска програма на социологическата агенция „Мяра“. Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 8 и 16 май 2025 г. сред 806 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.
По темата е интервюто със социолога Яница Петкова, може да чуете повече от звуковия файл.
Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията обявиха, че започват съвместни проверки, за да се предотврати спекулативно поскъпване на цените на стоки и услуги при приемането на общата европейска валута. Реакцията на двете институции идва след критиките, че недостатъчната обществена подкрепа за еврото е основно..
Смолянският квартал "Устово" е наситен с конфликтни и опасни места по улиците за пешеходци и шофьори. За това предупредиха местните власти хората от инициативен комитет на жители от квартала. Това стана на среща с представители на държавни и общински институции в дискусия за наложителни спешни транспортни мерки. Усложнената пътна..
Пейо, който в рамките на 14 дни, направи два опита да сложи край на живота си - не иска да се самоубие. Това е човек, който има проблем и търси помощ, начин да бъде решен. Затова и опитите му са публични. Това коментира психологът Стоичко Миличин след вчерашния втори опит Пейо да скочи този път от скалите на Бунарджика. Според него..
В последния четвъртък на май обобщаваме политическите акценти, от сезирането на КС от президента до инсценираните процеси в ДПС, и последващо ли е заличаването на автентичната партия на Доган. Събеседник по темата "Точно днес" е политологът Георги Киряков . Политологът отбеляза в началото на разговора, че процесите вървят към учредяването на нова..
Стигат ли само 20 промени в образователната система, или как Красимир Вълчев ще работи за повишаване на качеството в училище. Говорим със Зорница Трифонова, к оординатор програма "Образование и социално-емоционални умения" на асоциация "Родители". Сред промените е забрана за телефоните в училище, както и възможността да се учи "Добродетели и..