Сградата на Радио Пловдив, която първоначално е била „Дом на изкуствата и печата“ е изградена със средства, събрани и дарени от Владимир Сис - голям приятел на България и защитник на българската кауза. Построена и открита в в периода 1931 - 1934 година, а от 1962 година в нея се помещава Радио Пловдив. До изграждането й се стига след Чирпанското земетресение през 1928 г., което унищожава една трета от сградния фонд на града. Чавдар Каришев, директор на Радио Пловдив каза:
"Владимир Сис е едно име, което умишлено е било затрупано от пластовете на забравата от комунистическата власт след 9 септември. Това е един изключителен приятел на България".
Теодосий Спасов, член на УС на БНР добави: "Точно тази сграда, на която поставиха тази паметна плоча е свързана с моите първи стъпки в музиката и съм горд, че Владимир Сис е спомогнал за изграждането на залата, в която записам тези малко революционни пиеси за онези години".
Чешкият посланник – негово превъзходителство Мирослав Томан: "Владимир Сис е важна личност за Чехия, която популяризира културата на българия в Чехия. Живял е дълго време в България, ревностен защитник е на българската кауза. Затова съм щастил заедно с пловдивския елит да открием паметната плоча"
Паметната плоча с барелеф на чешкия журналист е дело на скулптора Атанас Карадечев, а поставянето й е инициирано от екипа на Радио Пловдив и се реализира с финансовата помощ на почетния консул на Чешката република в Пловдив Иван Соколов
"За съжаление Владимир Сис не е сред онези портрети от стената на чехи, живели в България, които сме свикнали да почитаме-като Иречек, братя Шкорпил, Йосиф Шнитер в Пловдив", каза Владимир Пенчев, бохемист от БАН. По думите му, едва през последните десетина години след събуждането на научен интерес към неговата личност, творчество и дейност.
"През 1912 година Владимир Сис се установява в България и от дотогавашен почти явен сърбофил всъщност става един от най-изявените българофили. Участва в Балканската война, в Междусъюзническата, в Първата световна война в рамките на българската армия като военен кореспондент на чешки издания", разказа проф. Пенчев.
Той припомни и за книгата на Сис "Македония", която излиза през 1914 година най-напред на немски език в Цюрих, след това на чешки и едва наскоро е преведена на български език.
"Това е едно много значимо за времето си съчинение, което разкрива изцяло ситуацията в територията на Македония в периода от края на 19-ти и началото на 20-ти век", добави ученият.
"Неговата воля е да бъде построена къща, дом, който да приюти семействата на интелектуалци, останали без дом вследствие на страшната народна злочестина, както я нарича Ненко Каблешков, сполетяла Пловдив-това чудовищно земетресение, което взема стотици жертви", обяснява Петко Георгиев, който е главен библиотекар на Народна библиотека "Иван Вазов" Пловдив.
Общинският съвет на Пловдив разглежда неговото предложение на 3 август 1928 година.
"Но те решават да го помолят да промени волята си и тази сграда да се ползва от Дом на изкуствата и печата, който обаче няма собствена сграда и се събира в голямата читалня на тогавашната пловдивска библиотека, днес залата на Музея на Съединението. Председател на това сдружение е Николай Райнов, който по това време е и главен библиотекар в Народната библиотека", разказа Петко Георгиев.
С писмо до пловдивските съветници Владимир Сис им дава право сами да решат как да употребят парите, събрани от вестника му и подарени на Пловдив.
Повечето зеленчуци продължават да поевтиняват по тържищата, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, обаче се покачва, макар и минимално. Тази седмица той се повиши с 0,86 процента до 2,204..
На летище Пловдив президентът Румен Радев присъства на пристигането на първия екипаж от Унгария, който ще се включи в гасенето на пожарите у нас. Вертолетът кацна малко преди 19 часа, а час след това кацна и още един. Днес се очакваше да пристигнат още два вертолета, но все още не се знае кога ще стане това. Техниката за справяне с пожарите е..
Първият хеликоптер за борба с пожарите, идващ от Унгария, кацна на летище Пловдив. Поетапно ще пристигнат и другите, каза в Пловдив зам - министърът на МВР Тони Тодоров. 97 пожара горят в момента. По - сериозните са в Долнотракийската низина, в района на Сакар, в Стрмяни, също край Лесово, Ямболско и на много други места, добави Николай Николов,..
Първите екипи с летателна техника по механизма на ЕС пристигат на Летище Пловдив тази вечер от 18 зо 21 часа. Това са вертолети от Румъния, Унгария и Гърция. Два самолета от Швеция ще пристигнат утре, понеделник, по обед. За посрещането им на летище Пловдив пристигат президентът Румен Радев и ресорният вицепремиер и министър на транспорта и..
От 14:00 ч. до 19:00 ч. днес се ограничава трафикът на тежкотоварни автомобили над 12 т по автомагистрала (АМ) „Тракия“ в участъка от Стара Загора до София, в платното в посока столицата, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Мярката се предприема пилотно предвид много интензивния трафик в края на седмицата в посока от морето към София..