Национална кръгла маса на тема "Киберсигурността в защита на хората, образованието и обществото" ще се проведе в София. Форумът е по инициатива на Академията на Министерството на вътрешните работи (МВР), Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив (ВУСИ) и е в партньорство със Съвета на ректорите на висшите училища, съобщиха организаторите.
Основен доклад на форума ще бъде изнесен от д-р Иван Благоев от Българската академия на науките, който е на тема "Актуални проблеми на киберсигурността в Република България". На форума ще се проведе дискусия за необходимостта от актуализация на нормативната база в тази сфера.
Наскоро правителството обяви, че до края на юни министерствата са задължени да въведат изцяло електронен вътрешен оборот на документи. Докладът на ДАНС за 2024 г. отчете, че най-атакувани са секторите на публичната администрация, транспорта, финансите, комуникациите, енергетиката, здравеопазването, образованието и отбраната.
Неотдавна Съветът на ректорите поиска държавата да изгради симулатор за киберинциденти, зареден с актуални данни от разследванията на ГДБОП. Това ще е от полза за обучението на бъдещите киберспециалисти. От ГДБОП обясниха, че има законови пречки за осъществяването на идеята. И предложиха ГДБОП да влизат при студентите, които учат киберсигурност.
Проф. д.п.н. Георги Манолов, президент на Висшето училище по сигурност и икономика анонсира участниците и значимостта на темата. Той смята, че е важно да се разгледа и приеме нов Закон за киберсигурността, защото работим с остарели правила от 2014 година.
От нашата работа смятаме, че трябва да има много по-широка публичност на тази проблематика, и чрез учебния процес по специалности и изобщо чрез нови форуми по темата. Хората не са запознати дори с елементарни измами в сферата на електронния достъп, подчерта проф. Манолов. Той посъветва, че е нужна кампания за разясняване на сигурността, защото обществото не е готово да разбере дори по-простите схеми на шарлатани, които работят в интернет.
Може да чуете повече от звуковия файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..