Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад булото на демокрацията САЩ и Израел опитват да наложат ред

Проф. Марин Русев
Снимка: Ани Петрова

Ударите на САЩ по Иран и какво може да се очаква в сценариите за военните действия. 

Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев всичко зависи от гледната точка - дали в дългосрочен, дали в регионален, глобален или геополитически план ще се разглежда ситуацията в Близкия Изток, където се е зародила съвременната цивилизация. И преценката може да бъде, в зависимост от гледната точка, чрез използваните напоследък словосъчетания, като „мир чрез сила“ или дългосрочното твърдение за исляма срещу Запада, или по-скоро за Изтока срещу Запада.

"В краткосрочен план може да се каже, че има нещо изненадващо. В дългосрочен план това е вечна битка и случващото се в някакъв смисъл го намираме, като победен зов на САЩ и временна победа на Израел. Но ако погледнем в дългосрочен план, основният губещ на регионално ниво е Израел. Защото няма как много дълго време едно малко петънце като Израел да успее да устои на ислямската цивилизация, а в същото време на глобално ниво, САЩ едва ли ще могат дълго време по този начин да отстояват глобални позиции. Защото икономическата и военната им мощ, ако вземем конкуренцията на Китай и други държави, в много дългосрочен план, това го възприемам като конвулсии на държави, които все още могат да създават ред", коментира проф. Русев. 

По думите му от друга страна САЩ и Израел, зад булото на демокрацията, се опитват да наложат някакъв ред. Той едва ли може да бъде наречен справедлив, но създава усещане за по-добро планиране на бъдещето, отколкото безпорядъка, който може да настъпи, ако тези две държави загубят битката с околните за Израел или пък глобалната сцена за САЩ. 

Геополитическият анализатор посочи, че мир, от гледна точка на "мир чрез сила", има само, когато властта в Иран, тази теократична върхушка, бъде свалена. Така, както и в Русия, мир може би ще има само, когато изчезне режимът на Путин. 

Според проф. Русев само два са вариантите за промяна на силата и съпротивата, която може да излъчва много дълго време Иран, като антизападна сила. Единият е сухопътна операция, макар и теоретично, защото няма кой в света да прегази една огромна държава като Иран със сухопътна сила. 

"От тази гледна точка въздушните удари не са последната дума, винаги може да има странна реакция. Ако в момента САЩ и Израел печелят въздушната битка, това не означава, че утре няма да има взрив на пъпеши на пазара в Израел или нов 11-и септември в САЩ. Другият възможен вариант, който може би е по-допустим, е една своеобразна революция или преврат вътре в самата държава, но едва ли това може да бъде породено само от външни фактори. В бъдещето на вътрешната политическа обстановка в Иран очевидно става въпрос за ислямския фундаментализъм, който може и да бъде подменен от една нова вълна на някакъв модерен конформизъм, от гледна точка на това, че до 1979 година Иран беше една от 50-те страни със значим жизнен стандарт на населението в света, а днес е една средно развита държава", смята анализаторът. 

Той допълни, че въпреки факта, че Тръмп много често говори едно, а прави друго и казаното от него никой не го възприема като нещо, което на всяка цена ще се случи, в дадената ситуация, той успя да изиграе Иран, като им каза: „давам ви две седмици“, а почти веднага след това бомбардира. 

"За мен е възможно Израел и САЩ да не са отстранили или да са отстранили някаква непосредствена заплаха, или да са я отложили за кратко и средносрочна перспектива. Тук искам да цитирам световните медии, които казаха, че два дни преди ударите на САЩ е имало доста силен трафик на камиони в районите на базите, които са атакувани и не се знае дали материалът, който вече е подготвен, не е изнесен в някаква посока и утре да го видим в смисъла на трагедия в някой американски град", предположи професорът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43