Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пампорово започва форум за климатолечението

Точно днес се открива летният туристически сезон

| Интервю

Пампорово е домакин на Втора национална научна конференция за климатолечение "Ролята на климатолечебните курорти за здравето – примерът Пампорово". Събитието се организира от Министерството на туризма и Община Чепеларе.

Целта на двудневния форум е да подчертае възможностите на курортния комплекс Пампорово и региона в климатолечението и да даде нов, модерен поглед към дестинацията чрез задълбочено изследване на темата.

Специално внимание ще се обърне към предимствата на планините, които предлагат прохлада и разнообразни преживявания през топлите месеци на годината.

Паралелно с конференцията тази вечер на площад "Олимпийски" в Чепеларе специално събитие за широката публика ще съчетае магията на Родопите с богатството на местната кухня и вдъхновяваща българска музика. Фестивалът ще започне с представяне и дегустация на автентични родопски ястия, приготвени от местни майстор-готвачи по проект "Магията на българската храна".

Кулминацията на празника е концерт под открито небе на обичания от всички поколения Стефан Вълдобрев с музикантите от "Обичайните заподозрени", сред които и Мастър Иван Лечев.

Община Чепеларе и Пампорово са пример за това как планинският туризъм може да бъде съчетан с традиции, култура и здравеопазване. Събития като този концерт и конференцията за климатолечение показват богатия потенциал на региона и допринасят за устойчивото развитие на туризма в България.

Тази вечер (в 18: 00 часа) се дава официален старт на летния туристически сезон на площада в Чепеларе. В събота предстои кръгла маса с участието на лекари, учени и педиатри. В рамките на програмата ще бъде открит въжен тролей в Пампорово. 

Точно днес говорим за туризма, климатолечението и община Чепеларе с кмета Боран Хаджиев

Може да чуете повече от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03