Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив получи зелена светлина за покупка на електробуси

Община Пловдив спечели проект за нови електробуси по Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 на обща стойност близо 32 милиона лева. С част от средствата ще бъдат закупени 20 чисто нови електробуса, ще бъдат изградени зарядни станции и депо. Предвиждат се и средства за надграждане на системата за управление на градски транспорт. Съфинансирането на проекта от община Пловдив е 2 милиона лева.

От Министерството на регионалното развитие и благоустройството има одобрение на проекта, с който Община Пловдив кандидатства като първа стъпка за възстановяване на общинския градски транспорт, обяви кметът Костадин Димитров.

„Знаете усилията ни от самото начало на мандата за подобряване на градския транспорт. И това е една много сериозна възможност, която ние няма да пропуснем“, подчерта пловдивският кмет.

Заместник-кметът Владимир Темелков подчерта, че това е малка, но правилна стъпка в развитието на екологичния транспорт на Пловдив, а до дни предстои и подписването на договора.

„Общата стойност на проекта е около 31 милиона лева. Нашето съфинансиране е минимално – около 2 милиона лева. И то е само за депото. Предстои да подготвим поръчки и да анализираме точно ситуацията, и да започваме работа. Защото това е само първата стъпка“, обясни Темелков.

Преди ден в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по транспорт Александър Държиков заяви, че реализацията на проекта се очаква до края на този мандат, но първо трябва да се избере екип, който ще го управлява. Новите автобуси ще обслужват две нови линии. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Затварят пътя Златоград - Ксанти заради ремонти от гръцката страна

Преминаването през бившия ГКПП – Златоград ще бъде временно ограничено в периода от 25 август до 13 септември.  Ограничението е заради извършване на ремонтни дейности на пътя от гръцка страна. Движението по пътя от граничния пункт към Ксанти ще бъде спирано в дните от понеделник до събота от 7 до 19 часа.  В неделните дни трафикът по трасето Златоград..

обновено на 24.08.25 в 20:42

С надежда за мир украинците в Пловдив празнуват Деня на независимостта

С концерт, изложба и панаир на занаятите тази вечер в Пловдив украинската общност отбелязва Деня на независимостта. 24 август е Национален празник на страната и точно днес издигаме своя призив за мир, казва Наталия Еллис от фондацията, ангажирана с настаняването на бежанците в града и региона.  От началото на войната до момента са около 10 000...

публикувано на 24.08.25 в 20:35

Украинци ще отбележат Деня на независимостта на страната

Украинската общност в Пловдив ще отбележи тази вечер Деня на независимостта. 24-ти август е Национален празник на страната.  „С Украйна в сърцето“ те организират панаир на занаятите, концерт и майсторски класове на децата, които учат у нас. Призивът на организаторите е на празника всички да са с дрехи в традиционна бродерия, в цветовете на..

обновено на 24.08.25 в 15:17

Жителите на Ситово протестираха срещу безводието

Жителите на пловдивското село Ситово излязоха на протест  срещу липсата на питейна вода. Проблемът е системен, но ескалира през миналата година и остава нерешен.  „Има дни, в които сме изцяло без вода. Търпението ни се изчерпа. Не може да се продължава така, искаме спешни мерки“, заявиха протестиращите. Жителите на Ситово са..

публикувано на 24.08.25 в 15:15

Още едно елитно стадо от 150 овце и агнета замина към Екарисажа

73% от популацията на Ваклите Маришки овце в Пловдивска област вече е ликвидирана зарази заразата от шарка по дребните преживни животни, съобщиха от Сдружението за отглеждане и развъждане на Маришката овца. Последното стадо от 150 животни е унищожено вчера в мобилния инсенератор край града.  Въпреки взетите ограничителни мерки, вирусът е проникнал и..

публикувано на 24.08.25 в 14:55