Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допитване показва състоянието на активните пространства в града

| обновено на 27.06.25 в 17:47 | Интервю
2
Снимка: Личен архив

Проучване събира мненията на младите хора относно наличните спортни и активни пространства в града. Анкетата има за цел да установи дали съществуващите места са достатъчно безопасни, безплатни и добре поддържани, за да отговорят на нуждите на младото поколение. Инициатор на допитването е сдружение „BG Бъди активен“, които искат да разберат какви са предпочитанията и очакванията на младите хора, за да могат да предложат по-добри и адекватни решения за тяхното свободно време, и физическа активност.

В момента тийнейджърите и в частност момичетата, 14-19 години, в град Пловдив са лишени от подходящи места, на които могат да се събират, движат и забавляват. Липсата на такива пространства води до ограничени възможности за социализация и физическа активност, а това може да доведе до негативни последици за тяхното психическо и физическо здраве. Именно за това, от „BG Бъди активен“ стартират работа в посока създаване на “Градска карта на младежките пространства”. Това е поредна стъпка от усилията на организацията да покаже как градската среда влияе върху здравето на гражданите. В процеса по работата с младежите, те ще следват методологията на placemaking-а, за създаване на здравословна градска среда. 

Методологията на Placemaking е отличен подход за създаване и подобряване на обществени пространства, като се вземат предвид нуждите и желанията на местната общност, включително младежите. Тази методология насърчава активното участие на гражданите в процеса на планиране и дизайн, което води до по-устойчиви и привлекателни пространства.

„Целта на тази анкета е да разберем какво мислят младежите за наличните пространства и как можем да ги подобрим“, коментира Румяна Киризиева, от „BG Бъди активен“. „Важно е да чуем техния глас и да вземем предвид нуждите и желанията им. Само така можем да създадем устойчиви и привлекателни пространства за спорт и активен отдих. Момичетата на възраст 14-19 години, често не се припознават с нито едно програнство от градската среда. Големи са за детските площадки, за разлика от момчетата и рядко или изцяло не използват външни фитнеси, и футболни игрища за спорт и не се чувстват в безопасност в паркови зони”, казва още Румяна Киризиева. 

Статистиката на национално ниво показва, че около 85% от младежите смятат, че наличието на модерни и добре оборудвани младежки центрове е важно за тяхното личностно развитие. Над 70% от младите хора, на възраст 16-25 години, в България биха посещавали поне едно младежко пространство или събитие годишно. За сметка на това само около 20% от младите хора в тази възрастова група участват в доброволчески дейности, които често са свързани с поддръжката и развитието на младежките пространства. Над 50% от младите хора на възраст 16-25 години споделят, че биха напуснали родния си град или село, ако няма достатъчно възможности за развитие и социализация.

Според проучването направено от „BG Бъди активен“ в Пловдив, 85% смятат че местата, с които разполагат младежите в момента, не са с достатъчно добри условия. Според анкетираните липсват баскетболни и  волейболни игрища, скейт паркове, площадски с възможност за трениране на спортове като бокс, танци, йога и други. Сред предложенията за подобрение на съществуващите места са: настилка, озеленяване, подобрения в условията и такива за безопасност. Всички анкетирани на 100% са готови да вземат участие в подобрението на пространствата, workshop-и, доброволен труд на терен и участие в поддръжката на местата. 

Всеки, който желае да участва в анкетата, може да я попълни на следния линк: https://forms.gle/ZnDirfxcddccsYHm8

Резултатите от проучването ще бъдат използвани за разработване на стратегии и проекти, които да подобрят качеството на спортните и активни пространства в града, както и за привличане на повече млади хора към здравословен начин на живот.

„Що се отнася до създаването на “Градска карта на младежките пространства”, посредством специален инструмент за оценка на пространствата, младежите ще оценят съществуващите такива, на които в момента се събират. След оценка на събраната информация, ще организираме на дискусии и работилници с младежите, за да разберем техните нужди и предпочитания. Планирали сме инсталиране на боксови инсталации в обществени пространства, които ще служат като социален активатор. А в края на проекта Youth placemаkers ще представим на резултатите от проучванията пред местните власти и националните институции, с цел формулиране на препоръки за увеличаване на инвестициите в спортна инфраструктура и програми за младежи”, коментира Румяна Киризиева, гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Влади Въргала за лятото и живота като такъв

С Владислав Карамфилов- Въргала проведохме разговор в ефира, изпълнен с усмивки дори през щипката тъга, скрита зад тях. Говорихме за редовия българин, който съвсем не е чужд на доброто и смеха , но под натиска на ежедневните ядове и баналната рутина на битието има нужда от някакъв подтик, който да го накара да се сети за светлата страна на живота и..

публикувано на 22.07.25 в 16:45

"Изкуството да поставяме граници" утре в Пловдив

Утре, 23 юли в НЧ "Алеко Константинов" в Пловдив ще се проведе беседа на тема  „Изкуството да поставяме граници". В темата ще Ви въведе Весела Табакова - позитивен психотерапевт.  Събитието е с начален час 18:00ч. и е с вход свободен.   Весела Табакова познава света на бизнеса добре – повече от 20 години работи в корпоративна среда, където..

публикувано на 22.07.25 в 16:35
Надежда Стоилова

Енергийната психология и методът на лечение с думи

Думите са енергия, те ни влияят и променят. Те са сила, която може да ни зареди и вдъхнови или да ни сломи. Енерегийната психология е най-новото течение в психологията, което се развива много бързо през последното десетилетие. Според формулировката на БАРЕП, енергийната психология е направление от събирателни методи на психотерапия, коучинг..

обновено на 21.07.25 в 17:41

За екранната зависимост при децата

Екранната зависимост е доста сериозна тема, която привлича вниманието на голяма част от обществото. Екранната зависимост, особено при децата, и лятната ваканция. Свързваме ги по някакъв начин. Лятната ваканция като време за игри и забавления, но и време на изпитание за родителите. Как да организираме ежедневието на децата, как да им осигурим..

публикувано на 17.07.25 в 15:45

"Вкусът на лятото" с колегата Яница Марова

В поредния епизод на "Вкусът на лятото" ни гостува най - младия колега от екипа на Радио Пловдив - Яница Марова - журналист, редактор в екип "Утро".  Срещаме се с Яница в Стария град, пред една от забележителностите на Пловдив - Хисар капия.  "Това е едно място, което носи духа на едни отминали времена, на романтизма на тези времена, на задругата,..

публикувано на 16.07.25 в 16:01