Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. 

"Възраждане" използват и други начини да изпратят посланието си до своите избиратели.От друга страна "Меч" и "Величие" като че ли изчезнаха. Ако не е вотът на недоверие имам чувството, че няма да се сещаме за тях. Този инструмент се използва изключително нелепо. Това важи и за другата страна на управлението – управляващите. Те също не намират начин да използват внесените вотове по смислен начин, за да запълнят със съдържание това, което правят", смята политологът.

По думите му и двете страни сякаш са приели вотовете за губене на време, в голяма част от дебатите в парламента се чува точно това, че тези вотове са безсмислени. Панчугов е категоричен, че това не е вярно и, че парламентът няма друго занимание, освен да се опитва да върне баланса в отношенията изпълнителна - законодателна власт. 

"В този смисъл вотът на недоверие нито е губене на време, нито е безсмислен. Той обаче трябва да бъде използван. Трябва да има политици, които през него да говорят за нормалния начин, по който трябва да се прави политика и да се опитват да обръщат нагласи, които иначе се разпространяват дали около еврото, дали около другите теми, които се обсъждат. За съжаление липсва това усилие", смята анализаторът.

Той посочи, че линията, която все повече започва да се налага, е опитът от страна на Бойко Борисов да нормализира отношенията си с Дилян Пеевски и алтернативното ДПС. И това се случва, тъй като през последните години за пореден път е поставен в ситуация да няма на кого да разчита, освен на Пеевски и се опитва да утвърди едно такова трайно партньорство. 

Политологът смята, че алтернативата - някаква форма на партньорство с ПП-ДБ, започва да изчезва от хоризонта. 

"ПП-ДБ биха казали, че това е отдавна, че всъщност Борисов и Пеевски винаги са си били заедно. Но то всъщност не отговаря на дейяствителността, тъй като според мен Борисов винаги се е опитвал да се дистанцира от Делян Пеевски и ДПС и никога не се е чувствал комфортно в ситуация, в която да разчита на тях. Това обаче се променя и е откровено притеснително", подчерта Панчугов. И допълни, че е очевидно усещането, че без Пеевски не може да се прави политика и то ще бъде налагано трайно. 

По отношение на ДПС анализаторът е на мнение, че целта на Пеевски е крайното овладяване на фракцията на Доган и неговото изчезване. Той е категоричен, че нещата вървят към спечелване на съдебна битка за представителството на ДПС и изземване на всякакво влияние от Пеевски по отношение на Доган и кръга около него. 

От друга страна "Продължаваме промяната" имат по-важни задачи – да се опитат да възстановят доверието в своя политически интегритет. Според Панчугов би било доста драматично това да се случи през внасяне на вот на недоверие, защото в този случай поне техните избиратели трябва да са наясно, че ПП не участват в процесите, срещу които внасят вот. Предстои да стане ясно как ще решат тази задача, посочи политологът. Той добави, че дори и да има други вотове на недоверие, не очаква по-различна ситуация, тъй като управляващите са се закрепили на власт най-вече, защото срещу тях няма мнозинство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20