Екранната зависимост е доста сериозна тема, която привлича вниманието на голяма част от обществото. Екранната зависимост, особено при децата, и лятната ваканция. Свързваме ги по някакъв начин. Лятната ваканция като време за игри и забавления, но и време на изпитание за родителите. Как да организираме ежедневието на децата, как да им осигурим график и как да контролираме часовете, прекарани на телефона, пред компютъра,
Да контролираме, казвам, и тази дума се оказва кръгъл камък, на който ще се спрем в предстоящия разговор с доктора по социална психология Анна Ройдева. С нея говорим за екранните зависимости. Кога можем да говорим за екранни зависимости? Как да я разпознаем? Оттам започва разговорът. Разбира се, въпросите, които си задаваме са много.
"Трябва да се запитаме дали използването на тези устройства е проактивно или реактивно. Тоест, ако използвам тези устройства за нещо полезно, ако се уча от тях, ако чета книги, тогава говорим за проактивно използване.
Ако обаче някой ми „запушва устата“ с устройството, защото му преча, тогава вече говорим за реактивно използване. Тоест, ако имаме заместване, може би в думата заместване можем открием тази разграничителна линия. Дали замества, например, когато искаме малкото да мълчи, защото ни пречи, защото не е нахранено, защото го приучаваме да ходи до тоалетна и т.н. Тук границата е много тясна, междувременно трябва да включим тези две неща, т.е. физиологичната нужда на човека с постоянно излъчване от екраните.
Проблемът е, когато комуникацията е едностранчива и еднопосочна. Тоест, нямам обратна връзка. Никой не ме пита, аз изобщо не формулирам изречения, не формулирам текст, не формулирам мисъл. Това е един от по-общите критерии, по които можем да се ориентираме." казва д-р Анна Ройдева.Ще продължим да разглеждаме темата за екранната зависимост в рамките на предаването „Шейкър“. Започваме от следващата неделя, 27 юли. Ще разгледаме този проблем на нашето време в отделни аспекти с помощта на доктора по социална психология Анна Рождева, така че следете ни.
На шега или на майтап, нашият радио-пърформанс ще направи 400-стотната си премиера в ефира на Радио Пловдив тази събота. Без фанфари и без колажи от паметни моменти. В лятна схема сме, затова с алтер егото Краю Петровски ще си отваряме по някоя и друга биричка и ще се опитаме да провокираме умните ви усмивки. Доколкото ни позволяват силите...
В поредния епизод на "Вкусът на лятото" ни гостува най - младия колега от екипа на Радио Пловдив - Яница Марова - журналист, редактор в екип "Утро". Срещаме се с Яница в Стария град, пред една от забележителностите на Пловдив - Хисар капия. "Това е едно място, което носи духа на едни отминали времена, на романтизма на тези времена, на задругата,..
Той е наследствен спортен журналист и кореняк антиконформист. Платил си е цената, задето много му знае устата, но когато днес се погледне в огледалото, е доволен от гледката. Не защото се има за красив (какъвто безспорно е), а защото вижда достоен човек. Устойчив е като дървото, на което са го нарекли някъде в седми клас, защото не бил прекалено..
От 16 до 22 юли (всеки ден) в Пловдив стартира "Актьорски трейнинг по клоунада и пластичност". По думите на режисьора и организатор Борис Зафиров, всеки, който иска да разбере и да научи повече за комедийното и драматичното в театъра може да се възползва от безплатните курсове в Театър "Хенд". Събитието е част от проекта "Изиграй гнева" създаден..
В поредня епизод на рубриката "Вкусът на лятото" ви срещаме с колегата Димитър Владимиров - журналист, новинар, редактор в екип "Информация" - това описва колегата Владимиров в професионален аспект, иначе прикюченска натура с дълбоки и чувствени търсения отвъд повърхността на на света, живота и човека. "Вкусът на моето лято е много приятен! Много..