Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без промяна в цената на автобусния билет в Пловдив от 1 януари

| обновено на 06.08.25 в 11:25

Няма да има промяна в цената на билета за градския транспорт в Пловдив след въвеждането на еврото от първи януари – съобщи пред Радио Пловдив  заместник – кметът по транспорт  Александър Държиков. 

По думите му, естественото ценообразуване ще се формира на малко над 51 евроцента, което означава закръгляне надолу, до 50 е-цента.  

Ценообразуването на абонаментните карти запазва същия принцип и двете цени в лева е евро вече са публикувани пред бюрата за тяхната продажба. 

"Транспортните фирми, обслужващи  градските линии, нямат възражения срещу задържането на сегашната цена на автобусните билети" - добави  Александър Държиков. 

До десет дни се очаква да бъде изготвен нов Генерален план за организацията на движение в Пловдив.Това е всеобхватен документ, който дава пълни насоки за организацията на цялата транспортна схема на града за следващите пет години, подчерта Александър Държиков. Има отделени и средства от общинския бюджет, които са на обща стойност 300 хиляди лева.

Изготвянето и приемането на такъв подробен транспортен план отнема поне една година, включително и с общественото му обсъждане.  След това той става „лицето“ на  транспортната схема на града. С него ще се решат до голяма степен основните проблеми - актуализацията на маршрутните разписания на автобусите от масовия градски транспорт, паркирането, а също и големия трафик в града.

Има възможности за „отпушването“ на някои трасета, които са приоритетни. Като основен проблем си остава паркирането в Пловдив, за което се търсят варианти за оформянето на паркинги от сегашни отворени площи. 

Чуйте цялото интервю с Александър Държиков в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Санират блок с 48 апартамента в район "Централен"

Започва енергийното обновяване на многофамилна жилищна сграда на бул. „Шести Септември” № 203-205 по етап 1 на Програмата за устойчиво енергийно обновяване на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Сградата с 48 домакинства. Следващите 5 месеца фирмата изпълнител ще изолира външните ограждащи конструкции, подовете..

публикувано на 11.11.25 в 16:26
Министър Гроздан Караджов инспектира пробива под Цнтрална гара - Пловдив

Завършват пробива под Централна гара в Пловдив догодина през юни

Пробивът под Централна железопътна гара в Пловдив е готов на 85%. Това обяви след инспекция на проекта за железопътен възел Пловдив транспортният министър Гроздан Караджов. Очаква се той да бъде финализиран до края на месец юни следващата година.  Проектът предвижда цялостен ремонт на коловозите и контактната мрежа, обновяване на системите за..

обновено на 11.11.25 в 14:50

Избрана е фирмата, която ще обследва Бетонния мост

От следващата седмица започва обследването и изготвянето на техническото задание на Бетонния мост в Пловдив в частта му, която трябва да бъде реализирана от Община Пловдив.  За изпълнител на обществената поръчка е избрана фирмата  "Ей Джей Консулт" ЕООД, която е дала оферта от 146 хиляди лева без ДДС. В тази сума е включен авторският надзор, а..

публикувано на 11.11.25 в 14:49

Догодина започва изграждане на скоростния път Асеновград - Смолян

Изграждането на скоростен път от Асеновград до Смолян и подобряването на транспортната достъпност на населените места в района на Родопите беше обсъдено  на  работното  съвещание  при  министър-председателя  Росен  Желязков с министри, ръководството на АПИ, депутати и представители на областната управа в Смолян и кметове на общини. Към..

публикувано на 11.11.25 в 13:55

Варненска фирма ще прави Генералния план за движението в Пловдив

Варненската фирма „Инжконсултпроект“ е избрана за изпълнител на обществената поръчка за изработване на Генерален план за движението в Пловдив. При прогнозна стойност от 300 000 лева тя е предложила цена от 236 400 лева и е получира пълните  100 точки в оценката на комисията. Офертата на другия кандидат “Ий Кей Джей България Кънсълтинг Енджиниърс”..

публикувано на 11.11.25 в 12:40