Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жалба срещу интегрирания изпит в 7 клас внесе адвокат от Пловдив

| обновено на 02.09.25 в 11:15 | Интервю

Жалба срещу новия формат на НВО за VII клас внесе в Административен съд - София град пловдивският адвокат Снежана Стефанова, родител на седмокласник за учебната 2025/2026 година. Тя атакува Заповед № РД09-2073 на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки. Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, посочват от МОН. 

"Тази заповед въвежда драстични и необмислени промени в матурите по математика за 7 клас, като ги превръща в интегрирани тестове по математика и всички природни науки (биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, география и икономика, и човекът и природата)", посочи адвокат Стефанова. 

Тя каза още в интервюто за Радио Пловдив: Актът е издаден на 26 август 2025 г., дни преди началото на учебната година, което създава пълен хаос и лишава учениците от възможността за адекватна подготовка. Това е грубо нарушение на основни принципи като правната сигурност, предвидимостта и защитата на легитимните очаквания и представлява превратно упражняване на власт.

Стефанова каза, че се надява съдът да разгледа жалбата с приоритет. Заповедта засяга десетки хиляди ученици, както и техните учители и родители, което придава на случая изключителна обществена значимост и неотложност. Евентуалното забавяне би засегнало огромен брой заинтересовани лица и би довело до системна дестабилизация на образователния процес, допълни адвокатът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Село Смилян

Въпреки лошото време, пътната обстановка в Смолянско е спокойна

Обстановката на територията на Смолянска област е спокойна, няма проблеми с електрозахранването и пътната обстановка, а валежите  са такива, на каквито хората се радват, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив зам.-областният управител Андриян Петров.    Той допълни, че вчера е проведена работна среща с всички структури, които трябва да..

публикувано на 02.10.25 в 16:05

Търговците спазват правилата по въвеждане на еврото

Комисията за защита на потребителите е изпратила над 70 предупреждения към търговци, които не спазват правилата по въвеждане на еврото. От влизането в сила на Закона за въвеждане на еврото в България инспекторите на КЗП са извършили близо 600 проверки в различни търговски обекти в страната. На 8 октомври изтича гратисният срок, след който ще бъдат..

публикувано на 02.10.25 в 15:49
Георги Вулджев

Изпълнението на бюджета е най-лошото от десетилетия

Властта и опозицията отново затъркаляха темата за изпълнението на бюджета, дефицита и данъците. Така обичайно става преди края на всяка финансова година, само че през 2025-та вървим към приемане на еврото и свободното претворяване в плюс или минус, вече носи негативи.  Според икономическия анализатор  Георги Вулджев  разликата между данните на..

публикувано на 02.10.25 в 11:19

Затлъстяването вече е социален и икономически проблем

Проблемът със затлъстяването придобива все по-големи размери.  България е на шесто място по затлъстяване в Европа, като се очаква в  следващото десетилетие да бъдат засегнати   60% от българските деца. Това сочат изнесените наскоро данни на  неправителствената организация Коалиция "Затлъстяване".   А всяко трето дете у нас е с наднормено тегло,..

публикувано на 01.10.25 в 16:17

Край Златоград правят първата геотермална централа у нас

В района на Златоград започва строителството на първата геотермална централа у нас за производство на ток. Тя ще произвежда енергия от геотермални води, съобщи индустриалецът проф. Николай Вълканов. Параметрите на проекта все още не са предоставени на общината. "За нас е чест, че инвеститор с такива мащаби, като "Минстрой" е насочил..

публикувано на 01.10.25 в 16:12