Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата "Детска ясла на мечтите" отвори врати

| обновено на 11.09.25 в 14:14

Кметът на Пловдив Костадин Димитров, предшественикът му Здравко Димитров и районният кмет на „Централен“ Георги Стаменов прерязаха лентата на новата детска ясла в квартал „Съдийски“. На откриването присъстваха заместник - кметовете Владимир Темелков, Николай Бухалов и Хакъ Сакъбов. Сградата е на стойност близо 3 милиона лева и в нея ще се обучават 48 деца в три групи.

Откриването на детското заведение се чака от години от родителите в района, а най-нетърпеливите днес присъстваха на откриването със своите деца.

Новата детска ясла разполага с всички удобства за отглеждане и възпитание на децата, като към нея има физкултурен и музикален салон, а също и млечна кухня, подчерта районният кмет на „Централен“ Георги Стаменов.

„Гаранцията за качество на сградата е 5 години. Общата инвестиция е около 3 милиона лева – започнахме от поляна до закупуване на вилиците и лъжиците. Детската ясла е с капацитет 3 групи. От 15-ти септември най-малките ще прекрачат прага на яслата. След това ще се отвори и млечната кухня. Ще изисква седмица време, за да могат родителите да си купят купони и да се направят разчети за колко деца ще се готви“, обясни районният кмет Георги Стаменов.

 В район „Централен“ все още 31 деца остават неприети в детски ясли. Затова се прави пристройка към детска ясла номер 18 за две групи с общ капацитет от 32 деца. През следващата година ще се ремонтира и кухненския блок към детска градина „Зора“, като това ще даде възможност да се разкрие и нова яслена група, което ще реши проблемите с липсите на места. В детските градини в „Централен“ все още не са приети 42 деца, но този проблем ще бъде решен със завършването на пристройката към детска градина „Буратино“.

Пловдивският кмет Костадин Димитров, който откри днес новата детска ясла  подчерта, че се полагат усилия за всички образователни детски и учебни заведения.

„Почти във всеки квартал ще се изгради нова детска градина. И това е една постъпателна политика на Община Пловдив за разивитието на образованието и за грижата, която трябва да даваме на нашите деца“, подчерта кметът.

Детската ясла в квартал „Съдийски“ беше започната по времето, когато кмет беше Здравко Димитров. Той припомни, че не всички общински съветници са гласували да има детско заведение.

Здравко Димитров благодари на всички екипи, които са работили по проекта и пожела на децата много усмивки.

Строителството на детската ясла започна през 2022 година, припомни заместник-кметът Владимир Темелков.

„Тази детска ясла трябваше да бъде готова много по-рано, но имаше политическо напрежение. Съветвам никой да не си позволява да се заиграва политически с образованието и с бъдещето на децата“, каза Владимир Темелков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Местният вот в Пазарджик торпилира предстоящата общинска сесия

Предстоящото на 8-ми октомври последно заседание на пазарджишкият общински съвет няма да се проведе, тъй като кметът на общината Петър Кулински изненадващо е оттеглил всички материали, вписани в дневния ред. Предполага се, че този изненадваш ход е свързан с предстоящите на 12-ти октомври извънредни избори за нов общински съвет, след като изборът на..

публикувано на 02.10.25 в 14:00

В Смолян зачестяват измамите по интернет и с мобилни приложения

От полицията в Смолян отчитат, че на територията на областта от началото на година са идвършени 13 случая на финансови измами в различни видове валути, включително и криптовалута. Ощетените граждани отчитат загуби до 50-60 хияди лева. Напоследък са зачестили измамите, свързани с инвестниционни платформи за търговия с ценни книжа и криптовалути...

публикувано на 02.10.25 в 13:40

Снежна покривка на Белмекен, гъсти мъгли по високите части на Пазарджишко

Сняг натрупа тази нощ на Белмекен. По пътищата в областта вече има снежна покривка от 6-7 сантиметра. На клипове в социалните мрежи местните хора се радват на първия сняг и отбелязват, че макар и рано - едва на 2 октомври, зимата вече е дошла.  Температурата на връх Белмекен, където надморската височина е 1923 м., е -4 градуса. На много места в..

обновено на 02.10.25 в 12:19

Художествено осветен е храмът "Св. Параскева"

Архитектурно осветление озарява вече скалния склон – част от Трихълмието, който се намира под църквата „Света Параскева“. Храмът, който е построен през 1836 г. и е един от най-старите в Пловдив, е пазител на духа на Стария град. Художественото осветление е монтирано по инициатива митрополит Николай, кмета на Пловдив Костадин Димитров и..

публикувано на 02.10.25 в 12:10

"Градини и паркове" готови за реакции при лошо време

Според прогнозата за времето през следващите часове на територията на Пловдив се очаква рязко влошаване на метеорологичната обстановка, както и усилване на вятъра. С цел бърза реакция при необходимост два екипа на ОП “Градини и паркове” ще дежурят на терен и ще бъдат в готовност за предприемане на действия. От общинското предприятие..

публикувано на 02.10.25 в 11:34