Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живеещи на бул. "Александър Стамболийски" искат пешеходна пътека

Живеещи на бул. "Ал. Стамболийски" в Пловдив настояват за поставянето на пешеходна пътека или светофар в отсечката, която бе пусната за движение миналата седмица. Според тях пресичането е изключително опасно, а наблизо има две детски градини и училище, в близост е и професионалната гимназия по машиностроене. 

Преди седмица целият булевард беше отворен за движение, но пешеходна пътека няма. В района от почти 3 години текат ремонти за изграждането на Южния обходен колектор на ВиК-Пловдив. 

Вяра Иванова живее в един от новите комплекси в района и ѝ се налага да пресича булеварда ежедневно. Детето ѝ е третокласник в СУ "Константин Величков". За да преминават през булеварда са си направили ръчно изработена стоппалка и са поръчали стоппалки и светлоотразителни жилетки от учебен сайт за материали за безопасност на движението. 

"Ако трябва ще правим шоу на шофьорите, защото иначе се налага да слаломираме между колите", посочи Иванова.

Хората са готови на ефективен протест и да затворят булевард „Александър Стамболийски“, за да се вслушат властите в исканията им. 

На въпросното кръстовище няма как да се постави временна маркировка, тъй като по договора с изпълнителя, каквото той разруши, то се възстановява, съобщи Ивайло Добрев, главен експерт "Международни проекти и програми" в пловдивското водоснабдително дружество. По думите му на това кръстовище никога не е имало пешеходна пътека дори според Генералния план за движение. За да има там зебра, би трябвало да има осветление и достъп до тротоар, какъвто там няма. По думите му, за да има пешеходна пътека на това място, трябва да се промени Генералният план за движение, а постъпките за това трябва да са на общината и не само. 

Кметът на район "Южен" Атанас Кунчев заяви, че  проект за пешеходна пътека има и тя  ще бъде поставена, след като бъде положен и последният слой асфалт. По плановете на ВиК това ще стане до края на следващата година, добави още Ивайло Добрев от дружеството.

По подобен начин стои и въпросът със стърчащите шахти на пътното платно. Те ще бъдат изравнени с нивото на пътя едва, когато се положи последния асфалтов слой. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възстановенo е движението по ремонтиранoто Голямоконарско шосе

Възстановено е нормалното движение на автомобили по ремонтирания участък на Голямоконарско шосе. Трафикът в участъка от Хладилника до отбивката за Царацово не е спиран, откакто започна реконструкцията, но автомобилите трябваше да се разминават със строителните машини. Сега този проблем го няма. Единствено за кратко се ограждат участъците, в които се..

публикувано на 27.11.25 в 14:14

Задържаха мъж в Пловдив, откраднал матраци за 77 000 лева

Разследващи от пловдивската Икономическа полиция разкриха схема за присвояване на чужда собственост в големи размери. Задържан е 42-годишен шофьор на камион, който отклонил стока на водеща фирма за матраци, предназначена за износ в Румъния.   Срещу него е образувано досъдебно производство по сигнал, че на фирмата е нанесена щета за 77 000 лева,..

публикувано на 27.11.25 в 13:59

За втори път кола връхлита аптеката на ъгъла на улиците "Богомил" и "Родопи"

Лека кола влетя в аптека на ъгъла на улиците „Богомил“ и „Родопи“ в Пловдив снощи около 22 часа.  Инцидентът става след като  заради  отнето предимство колата се блъска с такси, отскача от платното и влиза в сградата с цялата си предница. Няма пострадали хора. От полицията съобщиха, че на виновния шофьор е съставен акт за нарушение..

публикувано на 27.11.25 в 12:48

Издирват млада жена, откраднала стоки за 120 лв. от дрогерия

Пловдивската полиция издирва млада жена, заподозряна за кражба на стоки от дрогерия на ул. „Тракия“ 54 а в града. Откраднати са 2 козметични продукта за лице на обща стойност над 12 0лв. При преглед на записите от видеокамерите станало ясно, че млада жена изважда артикулите от опаковките им с етикети за защита от кражба, прибира ги в чантата си..

публикувано на 27.11.25 в 11:22

Разследват смъртта на млад мъж в Мадан

Мъж на 23 г. е починал след скандал на улица снощи в Мадан. От Окръжната прокуратура в Смолян заявиха, че по случая ще бъде дадена информация по-късно днес.  По неофициална информация на „24 часа“  младият мъж е нападнат, пребит, а след това застрелян. От прокуратурата нито потвърдиха, нито отрекоха информацията, че има задържани заподозрени лица..

публикувано на 27.11.25 в 10:48