Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПУ "Паисий Хилендарски" посрещна 4250 първокурсници

7
Снимка: Радио Пловдив

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ откри официално академичната  учебна година. По традиция това се случи с предаване на университетските инсигнии – символичния ключ на знанието, знамето на висшето училище и копие от „История Славянобългарска“. 

4250 са първокурсниците, които ще се обучават в деветте факултета и двата филиала на най-голямото висше училище в Южна България. Всички студенти са над 17 000. 

Ректорът на пловдивската алма матер проф. Румен Младенов подчерта, че университетът е в топ 3 на водещите вузове в страната и че студентите се приобщават към една дълголетна институция. 

На церемонията в спортната зала на университета на бул. „България“ присъстваха заместник-министърът на образованието и науката Николай Витанов, представители на общинската и областната администрации и много студенти. 

Ето и какво казаха първокурсниците пред Радио Пловдив: "Дияна Динкова се казвам. Ще уча международни икономически отношения. Винаги съм се чувствала свързана с глобалната икономика. Вълнувам се много, първи ден е, отварям нова страница. Очаквам да се запозная с нови хора и професори, които са добри професионалисти

Исмаил Семерджиев съм. Реших да запиша право. Професията ми харесва, защото има много развитие. Мисля да започна кариерата си като държавен адвокат, защото има много хора, който нямат възможност да си наемат добър адвокат и да се защитават. Интересите ми са към наказателното право.

Софи съм, първи курс. Ще уча психология. Живяла съм в Германия, голяма част от средното ми образование премина там, но гимназия завърших в Бургас. Преместих се в Пловдив, защото разбрах, че тук специалността психология е на най-добро ниво, а и харесвам града. Нямам страхове, очаквам да изляза добре подготвена от университета за работа, която ще работя".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Прокуратурата разследва непълнолетни, пребили в Пловдив възрастен мъж

Непълнолетни момчета пребиха възрастен мъж в пловдивския квартал „Кючук Париж“. От видео и снимки, публикувани в социалните мрежи се вижда как тийнейджърите заговарят мъжа, после го преследват и накрая го нападат в гръб с ритници. Човекът пада на земята и нападателите продължават да го ритат. Авторът на публикацията обяснява в коментарите под..

публикувано на 01.10.25 в 14:55

Пожар край Ягодово изпепели трактор и 240 бали слама

Трактор на стойност 4000 лева и 240 бали слама изгоряха при пожар в землището на пловдивското село Ягодово. Огънят пламнал в района на хвостохранилището вчера следобед.  На място са изпратени екипи на пожарната и Пето районно.  След погасяването на пожара е извършен оглед, а по случая е образувано досъдебно производство за палеж, причинен по..

публикувано на 01.10.25 в 14:50

Много пиян моторист катастрофира в Панагюрище

Предизвикалият катастрофана моторист е бил с над 3 промила алкохол в кръвта, съобщиха от пазарджишката полиция. На мястото били изпратени екипи на полицията и спешна помощ. Панагюрецът не е задържан поради медицински причини, но униформените иззели мотора му. Още двама пияни са били засечени в Пазарджишко за последното денонощие. При рутинни..

публикувано на 01.10.25 в 13:03

Два градски автобуса се сблъскаха в "Тракия", пострадлите са в болница

Два автобуса от линия номер 4 на пловдивския градски транспорт се сблъскаха на улица „Вълко Шопов“ в район „Тракия“ тази сутрин. 54-годишният шофьор на единия от автобусите е в болница, съобщиха от полицията. Пострадали са и две пътнички, които са с повърхностни наранявания.  Инцидентът е станал около 7.50 часа. По първоначални данни пострадалият..

публикувано на 01.10.25 в 09:55

Затварят част от улица заради авариен ремонт

Заради авариен ремонт, свързана с демонтаж и монтаж на уличен стълб след възникнал пътен инцидент днес 09:00 до 12:00 ч. се спира  движението на по ул. „Пере Тошев“ между ул. „Дрин“ и ул. „Даме Груев“. За това съобщават от ОП „Организация и контрол на транспорта“. Това ще промени маршрута на автобусна линия №11. Междувременно днес  се..

обновено на 01.10.25 в 09:31