Заради разединението сред бранша за ваксинацията срещу шарка по овцете земеделският министър Георги Тахов е категоричен, че преди да бъдат изслушани и анализирани всички мнения няма да се предприеме нов подход.
Ние нямаше как емоционално да действаме по въпрос, който засяга няколко бранша. Ако бях видял, че животновъдният браш е обединен и в цялост е за ваксинацията – нямаше да се колебаем, заяви пред журналисти той.
Вариантите са два – ваксинация или затягане на мерките. Според него ваксинацията сама по себе си, ако е изолирана от останалите мерки, като увеличаване на нивото на биосигурност и прекъсване на контрабандата с животни, не е решение. След приемането ни в Шенген основният канал на контрабанда с животни е през Гърция. Министър Георги Тахов обясни, че обвързва ваксинацията с епизоотичната обстановка. По думите му това не е панацеята, която трябва да постигнем.
Според земеделския министър предприетите мерки срещу разпространение на шарката дават резултати. Мнението си подкрепи със статистика, която сочи, че ако през юли и през август обявяваха между 25 и 40 огнища на ден, то за последните три седмици има по 3 огнища на седмица.
Окончателното решение за последващите мерки, свързани с борбата с шарка по овцете, ще бъде политическо, а не експертно, подчерта Тахов. То ще бъде взето след анализи на проведените срещи с ползите и вредите от мерките. Последната такава ще е с парламентарната група на БСП, която е утре. Министър Тахов изтъкна, че вече са проведени срещи с ГЕРБ, ИТН и ДПС – Ново начало. Припомни, че 20 дни текат и разговори с браншовите организации на животновъди
Правителството реши да създаде ново държавно дружество – „Иганово“ ЕАД. Компанията ще бъде еднолично акционерно дружество с държавно участие и ще се занимава с изграждането на завод за производство на барут и заряди, както и на завод за 155-милиметрови боеприпаси. Решението идва ден след като германската компания „Райнметал“ и ВМЗ–Сопот подписаха..
Залесиха парк „Стадиона“ в Пазарджик с десетки нови дървета. Акцията е част от мерките на общината за поддържане здравето и обновяването на зелените площи. Новите фиданки са чинар, сребърен явор, европейски ясен и златиста плачеща върба. Подбраните дървета с добра адаптивност към местния климат, издържливост на заболявания и щадяща коренова..
Управителят на МБАЛ "Св. Мина" д-р Калин Калинов е подал оставка, съобщи за Радио Пловдив ресорният заместник-кмет Иван Стоянов. Той уточни, че преди два дни е постъпило искане от д-р Калинов да бъде освободен от поста, като се изтъкват „лични причини”. Стоянов допълни, че на предстоящата сесия ще се гледа предложението за избор на нов..
Във връзка с предстоящия отоплителен сезон Община Пловдив предприема превантивни мерки и засилва контрола върху нерегламентираното изгаряне на отпадъци, за да намали негативното въздействие върху качеството на атмосферния въздух. Според разпоредбите на Закона за управление на отпадъците, изгарянето и изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места е..
Ново предложение за финансово компенсиране на загубите на частния превозвач, обслужващ градските автобусни линии в Асеновград, ще разгледа Общинският съвет на днешното си заседание. Докладната е входирана от кмета д-р Христо Грудев и е публикувана на официалната страница на администрацията. Предлага се да бъдат осигурени близо 94 хил. лева..