Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Все по-млади жени и мъже чуват диагнозата рак на гърдата

Д-р Христо Хаджиев
Снимка: КОЦ-Пловдив

Все по-млади жени се сблъскват с диагнозата рак на гърдата. Това съобщи д-р Христо Хаджиев от Комплексния онкологичен център в Пловдив. Той разказа, че сред пациентите има и мъже, като само за миналата година през отделението по медицинска онкология в центъра са преминали десетина души с такава диагноза. 

„За съжаление, все по-често срещаме случаи на заболяването в по-млада възраст и в по-напреднал стадий, като част от пациентките са много под 40 години. Това изисква комплексен, мултидисциплинарен подход и постоянна актуализация на терапевтичните методи“, посочи специализантът по медицинска онкология.

В КОЦ-Пловдив се прилагат най-новите терапевтични тактики при лечение на рак на гърдата, разказа младият лекар, който работи в отделението от близо 6 години под ръководството на началника д-р Антоанета Томова. Сред тях са прицелна и имунотерапия, комбинирани антитяло-лекарствени конюгати и химиотерапевтични схеми, като всички са в съответствие с европейските стандарти.

Прилагането на мултидисциплинарен подход включва участието на специалисти от различни области – медицински онколози, хирурзи, лъчетерапевти, патолози, образни специалисти и психолози. Целта е всеки пациент да получи индивидуализирана терапия и подкрепа, добави той.

„Онкологичното лечение е дълъг процес, в който доверието между лекар и пациент има ключова роля. Хората, които идват при нас са уплашени и притеснени, както и техните роднини и близки, защото това не е заболяване само на пациента, а включва и неговото семейство. Наша отговорност е да усещат отдаденост и яснота във всяка стъпка на лечението. Да са информирани, че за тяхното здраве се прилага всичко необходимо”, допълни д-р Хаджиев.

По думите му ракът на гърдата остава едно от социално значимите заболявания в България. Отчита се неприятната тенденция към увеличаване на случаите, като най-важното в случая са редовни профилактични прегледи и ранна диагностика.

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03