Това е едно предаване за малко известни факти, събития, гледни точки и личности на ХХ - тото столетие.
Тематичната му насоченост обхваща история, култура, народопсихология, Балканите и Балканския човек, Обединена Европа.
“Срещи с ХХ век” има амбицията да прибавя по още нещо към вечните въпроси, идващи отпреди Сократ - “Кой сме ние, откъде идваме, накъде отиваме?”
Предаването е в ефир всяка събота от 9.00 до 10.00 часа, както и от 22.00 до 23.00 в петък.
Автор и водещ: Людмила Сугарева
Тази събота в "Срещите" с Неда Антонова, по книгата й "Безмълвие", припомняме титана на българската история Паисий Хилендарски. Година след като се навършиха 300 г от рождението му, 260 от написването на "История славянобългарска" и 60 г от..
Тази събота с културолога Петя Крушева ще надникнем в Средновековната българска кухня, за да видим какво тя ни разказва за нас българите от онова далечно време... Известно е,че във времената на Византия и Османската империя готвачът е..
В "Срещите" Неда Антонова говорим по романа й за Стойна Преподобна "Съвършената". Разговор за вечното безсмъртие на духа и за любовта и временното безсмъртие на телата. Питат Преподобната какво ще стане с България. Тя отговаря:"Много работи ке..
За преображенията на думата култура, за важната й задача от купчината хора да направи народ. И всичко това във време, в което вкупом констатираме обезценяване на душата, си говорим с Кръстю Кръстев, министър на културата в правителството Денков -..
Защо българското "Да" и "Не" тъй бързо сменят местата си? Защо българските кризи са нанизани все на един и същ конец? Защо българофилът Константин Иречек е констатирал, че "целият частен и обществен живот носят характера на покупка-продажба и..
Разговор с проф. Инна Пелева за книгата й "Георги Марков - снимки с познати". За беглеца, писателя, дисидента, човека Георги Марков, живял като повечето от нас - едновременно с истината и неистината за себе си. За българската интелигенция по времето..
За музиката, най-независимото от реалния свят изкуство, за Пловдивската опера в нейната 70-а годишнина. И за най-трудното - новия глас, новия език - задължителни за всеки следващ спектакъл. Разговор с доц. Нина Найденова, директор на Държавна опера -..
24 май. Днес, когато освен на Мамона се кланяме и на Фейсбук и Гугъл, а екранът е новата икона, не потъмнява ли празникът? С проф. Атанас Семов, член-кореспондент на БАН, ще мислим и говорим върху метаморфозите на българския дух...
Алан от Лил, автор от втората половина на ХII век го е изрекъл: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки"! Защо обаче отмъстителните хирурзи на миналото, и не само на миналото, го извиха така, че се получи така..
"Беше време турско, дойде време мижитурско". Познахте епиграмата, разбира се. За нейния автор ще си спомним днес. Радой Ралин, сатирикът, който гневеше и продължава със сентенциите си да гневи всяка власт. Преди дни отбелязахме поредния му..