Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Бойко Кадинов: Трябва да се промени моделът на развитие на София

Проф. арх. Бойко Кадинов
Снимка: Георги Нейков, БНР
В контекста на забързания ни начин на живот, мръсния въздух в столицата, който се превърна във водеща тема напоследък, на фона на все по-голямото повсеместно комерсиално застрояване, тази седмица в „Радиоприемница“ решихме да поставим фокус върху това как обживяваме пространствата, в които в живеем и работим, а също и публичните сгради и какво трябва да направим, за да се чувстваме по-уютно и по-сигурно на тези места.


Изхождайки от факта, че архитектурата дава качеството на средата, в първата ни седмична среща избрахме за събеседник един от водещите архитекти, член на Европейския културен парламент, професор по архитектура, завършил образованието си в Париж и София и изнасял лекции във Венеция, Брюксел, Париж, Москва, Тулуза, Генуа, Барселона, а също така и ръководител катедра „Архитектурни сгради“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия - проф. Бойко Кадинов. 

София беше и все още остава "зелен" град, но е важно и да се развива като такъв. Заради "предприемаческата стръв" много градинки се асфалтират или се превръщат в "не особено ласкав нов билдинг", посочва проф. Кадинов и призовава по-често да садим дървета. По думите му самите архитекти трябва да извървят пътя, не заради самочувствието, че са архитекти, а заради тази отговорност за качествена околна среда, която те и обществото имат един към друг:

София е един прекрасен град и много често, когато ме питат какво е най-прелестното в тази наша София, аз си мисля, че това е тази зеленина, която "тапицира" отделните сгради. Архитектите не са ревниви към самата архитектура, а трябва да се опитат, не просто за формално "зеленото", да направят този град по-зелен и по-вдъхновяващ.

 Архитектурата се превърна в един тип индустрия, която трябва през стойностни количествени сметки да отговори на определен тип изисквания. Това се чете особено в публичните пространства. Публично реализираното не може да изглежда като "секънд хенд", тоест "направили сме го, ама някой ще дойде да го довърши". Това е средата, която възпитава, формира усмивките по лицата, идеята, че принадлежиш на едно пространство и си готов да направиш нещо, за да го облагородиш. Това ще направи архитектурата по-чувствителна, по-отговорна и може би самите градове ще станат по-смислени, по-добри за живот, изтъква Бойко Кадинов и споделя:

Вярвам, че трябва да се промени моделът на развитие на София, казва проф. Бойко Кадинов. Огромни крайградски територии имат празни къщи, а един млад човек трябва да сключи ипотека, купува си "едно парче бетон", някъде в "Обеля" 6-та част и плаща от тук до 2050 година прескъпо тези квадратни метри бетон, закачен като "гребец на галерата", живеейки некачествено в една бетонова кутия, лишавайки се от възможността да се развива и възпроизвежда творчески интелигент. Тези територии трябва да бъдат направени транспортно и активно достъпни, хората да могат да живеят там със съвременните възможности и технологии, но сред зелени пространства, категоричен е архитектът.

Освен че проектира големи и емблематични архитектурни сгради, проф. Бойко Кадинов е автор и на сгради като Музея за съвременно изкуство „Софийски арсенал“, зала „Миракъл“ в ТБА или пък Шоколадовата фабрика.

Светът променя ценностите, но е важно да търсим собствения си облик и да не се страхуваме от това. Дали решението е завръщането към позабравените природни материали и могат ли те да съжителстват с гипса, стиропора и бетона, чуйте в интервюто на Катя Василева с проф. арх. Бойко Кадинов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.   “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..

публикувано на 06.05.25 в 18:35

Бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата

Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени.  “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..

публикувано на 06.05.25 в 18:27
Акордеонистът Исус Ангелов

Исус Ангелов: Избрах акордеона, защото ме грабна като звук

В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..

публикувано на 06.05.25 в 15:58

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е   базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“  на проф...

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..

публикувано на 06.05.25 в 12:35