Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорката на НМУ "Любомир Пипков" в София пред Радио София

Столина Добрева: Завръща се престижът на музикалното училище

За най-желаните специалности, атмосферата и новостите

Столина Добрева
Снимка: Георги Петровски

Ето как започна пътуващото ни "Радиокафе", което гостува на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София - с разговор с дамата, която ръководи училището втора поредна година. Името й е Столина Добрева, китаристка е, завършила е същото това музикално училище и "след едно кратко прекъсване от 6 години, за да завърша висшето си образование в Германия, през 1994 се завърнах, започнах да преподавам и оттогава съм си все тук".


Спокойна, усмихната, делова, но и силно емоционална свързана с училището, Столина Добрева ни посреща в концертната зала на училището, която всъщност е (все още) най-новата концертна зала в столицата, която при това е специално строена именно за такава. В нея не само текат изявите на възпитаници на училището - продукции и концерти, но репетират някои от най-големите гастролиращи у нас музиканти като Найджъл Кенеди, Енио Мориконе, Мидори... Първата копка за строежа на залата е в началото на новото хилядолетие, а като сме заговорили за години, през 2019 музикалното училище в София става на 115! Несравнимо в много отношения, то е едно от малкото останали специализирани музикални училища в света.

"Нашата система е уникална," обяснява Столина Добрева, "такива училища преди имаше в страните от бившия съветски блок, като децата от 6-годишна възраст нагоре имаха шанса да бъдат обучавани професионално в музикалното поприще. В момента са останали само няколко такива - в Лайпциг, в Берлин, в някои от страните от бившия Съветски съюз. В останалите държави това се случва в музикални академии, които реално са нещо като нашите музикални школи - там децата отиват на уроци след като са приключили заниманията в обикновеното си училище".

Столина Добрева с водещата Лили ГолеминоваНовото сега в музикалното училище в столицата е, че общообразователните предмети (абсолютно всички) се изучават до последните класове (не както преди години, когато определни от тях "спираха" в 10 клас, което пък ограничаваше висшите учебни заведения, в които можеха да кандидатстват завършилите "музикалното" деца).  Днес те могат да кандидатстват абсолютно навсякъде - "има деца, които след завършването на музикалното училище, стават лекари, журналисти, математици дори" - разказва Столина Добрева,  - "имахме случай на наш ученик, който се яви на втори зрелостен изпит по математика и получи оценка 5.93! Това само показва , че децата ни за всестранно надарени". И освен всичко това, децата в музикалното училище имат най-важното - уроци по специален предмет, солфеж, всички останали музикални дисциплини, оркестрови формации, хорове...

След като дълго години влизането в училището беше изключително трудно и оспорвано, се наблюдава известен спад, но напоследък има "подем на интереса, особено при най-малките. Няколко години подред изпитваме над 100 кандидати за 1-ви клас, което ни дава възможност да попълним почти всички специалности ( в момента за 1-ви клас се кандидатства само с изпит по солфеж) - а в момента, софийското музикално училище е единственото в страната, което има деца във всички специалности, включително и единствените двама тубисти, които се обучават в момента в България. Наличието на повече кандидати ни дава възможност за по-добър подбор" - думи на Столина Добрева.

Оркестровите формации в училището са три - един съвсем мъничък оркестър за децата от 2-ри до 5-ти клас, един за тези от шести до осми клас и Младежка филхармония "София", която е добре позната на публиката и която миналата година откри Празниците на изкуствата - Аполония в Созопол. И още - духов оркестър, вокална джаз формация, джаз-бенд, както и два китарни състава - "единият от които е уникален за България, съставен от китари и арфи. Освен това абсолютно всяко дете от 1 до 12 клас участва в различна хорова формация" - изброява директорката на НМУ.

Най-желаните специалности са свързани с инструментите, които са най-познати - пиано, цигулка, ударни инструменти, като насполедък и към китарата има голям интерес ("макар че тук обикновено имаме различни очаквания - децата си представят, че ще свирят по-скоро рок" - с усмивка уточнява Столина Добрева), също и към арфата (отскоро училището има закупена малка - така-наречена кетска, безпедална арфа и децата вече започват заниманията си с този инструмент още от първи клас), а напоследък и към флейтата. Отделно от 10 години тук се изучават фолклорни специалности, като интересът към народното пеене определено е много голям, както и към най-младата (засега поне) специалност - поп и джаз пеене, която се изучава от 8-ми клас нататък от 2007. Иначе има три възможности за кандидатстване в музикалното училище - за първи клас, след 4-ти и след 7-ми.

Национално музикално училищеТериторията на изучаваните предмети става все по-широка - "тъй като забелязваме, че децата имат все по-разностранни интереси, даваме възможности за развиване на нови предмети като  журналистика (първоначално - музикална, сега - направо радиожурналистика).". Музикалното училище в София си има и вестник, казва се "Резонанс" и в него учениците пишат статии и рецензии за концерти, на които са били, правят интервюта. При това доста добре.
Какво все пак би накарало едни родители да изберат кандидатстването в музикалното училище за детето си, освен забелязания голям талант в тази сфера - оказва се, че мнозина го правят заради атмосферата, която определно е по-различна. "Само минавайки по улицата или бидейки отсреща в Докторската градинка, аз самата като чуя това, което струи от музиканото училище, и се зареждам за цял ден" - споделя развълнувано Столина Добрева.

Хубавата новина е, че се връща престижът на Националното музикално училище в София, което носи името на големия ни композитор Любомир Пипков. А неговите възпитаници са навсякъде - в големите оркестри у нас и по света, сред тези толкова много български концертмайстори, сред тези, които правят голяма солистична кариера, в различни камерни формации, или пък преподават на свой ред и оформят следващото поколение музиканти. Или пък в известни джаз формации и групи - която и да вземете от най-известните, все има поне един представител на музикалното училище в София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росица Станулова, психолог и ръководител на програма „Ценните връзки“

Профилът на употребяващите в днешно време е различен от това, което е било преди 20 години

Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от  Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..

публикувано на 24.01.25 в 18:45

"Форум", 25.01.25: Колко отговорни сме за безопасността на домовете ни

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..

публикувано на 24.01.25 в 18:10

Кметът на Банкя свиква комисия, която да направи оглед на място и да установи щетите от взрива

Взривът е възникнал вследствие на технически проблем, най-вероятно в горелката на газовата инсталация в самата къща и взривът е бил доста голям, защото една голяма част от къщата е съборена от взрива, казва кметът на Банкя Рангел Марков . На този адрес са живели двама души - брат и сестра, които към момента са в неизвестност . Все още от..

публикувано на 24.01.25 в 18:04
Боян Бенев

За 1 година Боян Бенев посети 22 страни, 6 от тях в много млад, динамичен и нахъсан континент

В петъчното "Радиокафе" гост и събеседник е една космополитна личност, по думите на домакина и водещ Даниел Ненчев. Боян Бенев предприемач, пътешественик, писател, музикален продуцент. Сам осъзнава и признава, че се занимава с много и различни дейност и. Носи различни шапки. Влиза в различни роли. " Най-ценното е възможността да..

публикувано на 24.01.25 в 17:09
Авторът и книгата

Райна Кабаиванска – царствена, изискана, една от най-големите в света на операта

От 2023 г. тенорът Ангел Антонов е солист в състава на Националната опера в София. Завършил е оперно пеене в Неапол при Луиджи Джордано Орсини. И е написал книга за Райна Кабаиванска, която се нарича "Весталка на операта" . "Много рядко такива книги се пишат от певци. А ние познаваме процеса, знаем какво се случва; от друга страна големите..

публикувано на 24.01.25 в 16:05

"Витоша зимен фест" със снежни надпревари за десети път на 25 януари

Столичната община и Фондация "София – световна столица на спорта" отправят покана за 10-ото издание на "Витоша зимен фест" . Празникът ще се състои на 25 януари, събота , на хижа "Алеко" и там ще бъде отбелязан Световният ден на снега . Програмата под мотото "Открий, забавлявай се, изживей" предвижда спускане с шейни, паралелен..

публикувано на 24.01.25 в 15:50
Джей Ди Ванс (вляво) и Доналд Тръмп положиха клетва като вицепрезидент и президент на САЩ

Желанието за рязка промяна на Тръмп среща критики. Индикация за дълги битки

Блиц от изпълнителни заповеди беляза началото на втория мандат на Доналд Тръмп. Серията от действия цели желание за тотална промяна на курса в страната и то бърза промяна. В същото време коментатори от ляво започнаха да припомнят предупреждението на Джо Байдън в края на мандата за опасността от олигархия. И това е логично след като видяхме..

публикувано на 24.01.25 в 15:36