Едната експозиция е „Змиянска везба“. През 2014 г. изработката на везбата е вписана в Представителния списък на НКН на ЮНЕСКО. Колекцията „Змиянска везба“ принадлежи към фонд „Тъкани“ на етнографския отдел на музея в Република Сръбска.
Този фонд притежава разнообразие от национални традиционни костюми, характерни за етнографската област. Богатата символика и общественото значение на украсата са най-добре представени при традиционните ръчно везани костюми, особено при ръкавите на всекидневните мъжки и женски ризи, както и върху характерната змиянска забрадка.
Публиката ще може да разгледа експонатите и да присъства на демонстрации на майсторки, които ще покажат тънкостите на везбата и ще споделят знанията и уменията си с всички, пленени от изкуството на шевицата.
„Строителните занаяти на Стара планина“, съвместна експозиция на сдружение „Мещра“ и Етнографски музей на открито „Етър", е другото предложение на музея. В изложбата ще бъдат показани интересни експонати и инструменти, отразяващи строителните занаяти и бита в района на Централна Стара планина.
Още за двете изложби – чуйте от Юлия Попчева от Националния етнографски музей.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..