Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 19 до 21 юли Рожен отново става "туптящото сърце" на България

Снимка: Асен Великов

Рожен и Родопите отново ще се превърнат в туптящото сърце на България. От 19 до 21 юли българи от цял свят ще си дадат среща на Събора на народното творчество и животновъдство „Рожен“. И през 2019 г. той ще съчетае етнокултурния аспект на събитието с животновъдството, изконен родопски поминък, който стои в основата на народната култура, фолклора и занаятите. Емблема на Рожен е българският трибагреник, който ще бъде разположен на площ от над 8 дка. Всички посетители, които притежават народни носии, може да участват, носейки ги, в масова снимка на фона на внушителния флаг.

В програмата, освен фолклорен конкурс, ще се проведе и конкурс за автентична родопска носия. За онези, които предпочитат да усетят истинския дух на Родопите, се предвижда възможност за палатков лагер.

Владислава Андреева от организаторите обясни пред Радио София, че фолклорният конкурс "Рожен" ще се проведе в трите дни на събора на четири сцени с участието на народни певци, танцьори и самодейци. Тази година за първи път ще се представят и танцови групи на българи, живеещи в Бесарабия и Молдова.

По традиция съборът ще бъде открит с изпълненията на Сборния гайдарски оркестър. На сцената ще излезе малката Мария Бечева от Чепеларе, която участва в откриването на предишните два събора заедно с Валя Балканска. Ще се включат над 100 занаятчии от цялата страна. На място ще бъде демонстрирано изработването на гайди, ще има и безплатни уроци по гайда. За първа година ще има етноселище, в което ще бъде направена възстановка на бита и покъщината от различните етнографски райони на страната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05