Относно електронните цигари д-р Симидчиев сподели:
"Производителите винаги търсят да променят нещо, но никога не променят. Факт е, че трябва да има никотин в това, което те правят, защото това е нещото, което задържа техните клиенти вързани като роби към съответното устройство. Дали са по-безвредни, или са толкова вредни новите варианти на устройствата, които доставят тютюн е въпрос, на който науката все-още не е дала категоричен отговор".
Той допълни, че няма достатъчно дълъг период, в който да се проследи вредата от електронните цигари и според настоящите данни, за някои от нещата могат да бъдат по-малко вредни, но за други, които още не са измерени не може да се каже нищо.
"Много интересен е въпросът за времевия хоризонт на настъпване и отстъпване на вредите. Вредите настъпват още с първото инхалиране. Там се получава спазъм на бронхите, увеличаване на сърдечната честота, спазъм на мозъчните кръвоносни съдове, тоест имаме непосредствени влияния още при вдишването на изпаренията на стандартната цигара. И на базата на това, ние можем да кажем, че имаме остри и хронични последици", каза д-р Симидчиев.
Той добави, че белият дроб има механизъм за предпазване от замърсяванията на въздуха, но истинският вреден ефект се получава за десетилетия и всяко инхалиране с цигарен дим увеличава риска от мутации на клетките и настъпване на онкологични заболявания.
"Когато говорим за отстъпването, на двадесетата минута след спиране на тютюнопушенето имаме позитивни ефекти, до 10 години се намалява рискът от инсулт, а до 15 години намалява и рискът от рак на белия дроб. Така че човек трябва да се откаже за доста продължителен период от време, ако иска да се ползва от нормализирането на риска, който се повишава от тютюнопушенето", заяви д-р Симидчиев.
Той посочи, че истинският риск за човешкия организъм идва тогава, когато токсините чрез кръвта се разнесат по всички органи. Освен това каза, че сме на едно от първите места в Европа на момичета под 18 г., които пушат, което е огромен капан свързан с възможността за зачеване и износване на бременността.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
До обяд видимостта ще се подобри, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб и умерен западен вятър. Максималните температури ще са между 2° и 7°, в София – около 3°. По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа по-често умерен западен вятър. Максималните температури..
Продължава седмицата, в която във "Форум" събитията и новините коментират Иво Инджов и Аркади Шарков. Днес те се спряха на темите: Финансовите предизвикателства пред законотворците: Бюджет, ДДС, Еврозона. Можем (ли) да влезем и в Еврозоната, както в Шенген – в резултат на политическо решение, а не непременно заради изпълнени критерии?..
С грижа за хората, които са останали без дом, както и за тези, които сами са избрали да живеят без постоянен покрив над главата си, "Каритас" София ще раздаде на 30 бездомни хора специална екипировка за преживяване на открито в студените месеци. Това ще се случи на 17 януари, петък от 13:30 часа на ул. “Монтевидео“ 15 от 13.30 часа (Евхаристински..
“Яворовите януарски дни“, които се провеждат за 57-ми път, бяха открити на 13.01.25 , по повод 147-та годишнина от рождението на Пейо Яворов в родния му град Чирпан и продължават с различни събития до 18-ти януари. “Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия..
Граждани протестираха мирно днес на площада пред Президентството с искания за "нормален достъп" до Витоша. Под това трябва да се разбира задължително работещи лифтове, както и повече автобуси до планината, обясни участник пред БНР-Радио София. Там не е паркинг, ограничението за автомобили от 10 до 15 ч. не е достатъчно. Защото мнозина..
От 17 до 21-ви януари ще се проведе Третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" . Като председател на Фондация “Проф. Сава Димитров” ректорът на Националната музикална академия проф. Сава Димитров, който е внук на основоположникът на кларинетната школа у нас, е и съорганизатор на конкурса. В предаването “Радиокафе” той..
От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" категорично настояват да се въведе незабавно оценка „дисциплина“ , която да стимулира ученици и родители, формирали добро възпитание; учителите да могат регламентирано да отправят послания, не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник; да се прилага..