Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Иван Бърнев: Театърът е концентриран живот

Снимка: Ани Петрова

Носителят на наградата за главна мъжка роля на фестивала Seminci във Валядолид за филма "Васил" Иван Бърнев разказа пред Радио София за ползата от развитието на актьорски умения в ранна възраст, личният му опит в сферата, както и за първата награда. Той сподели, че за него наградата неминуемо води до размисли извън пиянството на целия възторг от нея.

"Имам толкова много талантливи колеги актьори правещи прекрасни неща, роли, филми, театър… Въпросът е, че заради това, че може би се намираме в тази част на света, където говорим този език, който не е толкова конвертируем, не би могъл толкова добре да излезе извън границите на нашия район и съответно да бъде оценен по този начин. Така, че това просто е въпрос на някакъв късмет, че аз съм попаднал в този проект", каза актьорът.

Той добави, че у нас българското кино няма голяма гледаемост и филмът "Васил" е имал фестивален успех главно навън. По думите му основната тема, която вълнува режисьорката Велина Прад е как западното общество гледа на българския емигрант, защото те реално нищо не знаят за България.

Бърнев поясни, че за кастинга се е явил с научен текст на испански, но до ден днешен той не говори този език. Освен това самият герой Васил е магнетичен с това, че разказва доста интересни "притчови" истории на испански и тези текстове е трябвало да се научат много добре.

По въпроса трябва ли децата в училище да изучават театър и актьорско майсторство в училищата, Бърнев подчерта:

"Задължително! Трудно ми е да го формулирам точно, кратко и ясно, но ще ни кажа какво се случва с мен. Аз започнах да се занимавам с театър, когато влязох във ВИТИЗ и мога да кажа, че моят истински пубертет да го кажем, тийнейджърството, когато започнах през театъра, през общуването ми на сцена с моите колеги от моя клас. През текстовете, които ние имахме да изпълняваме и да опитваме да преминат през нас. Прекрасно е теми, като сексуалността, теми като наркотиците, най-различни теми-табута да опиташ да ги прекараш през разни текстове и театър, защото тогава всичко е позволено. Театърът е концентриран живот, натъпкан в 30 секунди, или пък в минута и половина, зависи колко ви е откъсчето ", коментира актьорът.

"Хората се лъжат като казват, че това е изкуствен живот. Не, не е. Като видиш едни артисти по сцената, които плачат, преживяват нещо - това е истински преживян живот, това е твоето сърце. И на всичкото отгоре имаш дързостта това не да го скриеш през девет планини, ами го изваждаш и го показваш на хората", заяви той.

Бърнев отбеляза, че идеята на театралното обучение е да започва в по-ранна възраст, за да може в децата да бъде изграждана ценностна система, да се научат да мислят, както и да развиват своята фантазия и въображение.

"Това, което ни обгражда това е визуалният свят, който консумира нашето въображение. Защото това са спуснати директно готови образи. А какво е, когато четеш книга? Ти директно вътрешно произвеждаш образи, генерираш постоянно", сподели актьорът.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийското село Мрамор кани на Първия фолклорен фестивал "Шопско веселие"

На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..

публикувано на 07.05.25 в 16:26

Мемоарите на Алексей Навални, налични на 22 езика, ще излязат и у нас

“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..

публикувано на 07.05.25 в 16:11

Предметът "Добродетели и религии" ще е задължително-избираем, с три програми

Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..

публикувано на 07.05.25 в 16:08

Потребителите искат повече стойност за парите си, а не да се окичат с брандове

Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..

публикувано на 07.05.25 в 15:38

Представят реконструкция на танцовия филм "Стената" на хореографа Мила Искренова

Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..

публикувано на 07.05.25 в 14:23

Тенденция: Онлайн купувачите у нас леко са резервирани

През второто полугодие на 2024 година има леко свиване на онлайн търговията в България . "Потребителите са били малко по-предпазливи в своите покупки. Ние го отдаваме на политическата нестабилност у нас, която се отразява и в усещане за икономическа нестабилност", коментира пред БНР-Радио София Галя Гогова от агенция "Маркет линкс", провела..

публикувано на 07.05.25 в 14:15

Георги Маринов-Хорхе, който свири на диджериду - инструмент направен от термити

Георги Маринов-Хорхе бе гост в предаването “Добър вечер, София“ навръх Георгьовден, в качеството си на именик, но преди всичко на музикант от група “Тригайда“. В края на април те направиха концерт, на който представиха пред широката публика своя нов албум, наречен “Полет“. “Винаги е много емоционално, когато един музикант представя нов..

публикувано на 07.05.25 в 14:00