Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панацея ли са частните уроци?

Задължителни ли са преди матурите?

Снимка: Радио София

Мисия възможна или мисия невъзможна остава кандидатстването за елитните гимназии без частни уроци? Яна Алексиева, психолог и изп. директор на Асоциация "Родители" разказа подробности пред Радио София. Между 7 и 9 хиляди лева струват частните уроци на седмокласник, за да може да влезе в мечтаното престижно учебно заведение. Това сочат сметките на родителите в навечерието на матурите. По думите на Алексиева частните уроци не са амбиция на родителите, нито надграждане, а за съжаление една норма, която се е превърнала в традиция.

"Не се говори защо всъщност има нужда от частни уроци, въобще има ли нужда от частни уроци и дали това не е огромен симптом на една не много здрава образователна система. Аз разбирам всеки един родител, който в навечерието на 5-6 клас започва да се тревожи и тази тревога става все по-голяма и по-голяма до момента, в който дойде някъде шести и началото на седми клас, и под натиска в повечето случаи на цялата среда избира формата на частни уроци", сподели Алексиева.

Тя добави, че освен, че сумата е голяма, това е изключително натоварване за децата, като за частните уроци има нужда от преосмисляне на образователната система. По думите й частните уроци и стресът около тях са симптом на големите градове.

"Силно вярвам, че всяко дете, което бъде подкрепено има своя шанс да се справи. Но това не означава, че всички накрая трябва да теглим чертата и да сме отличници по математика и български. Всеки един от нас има своите умения. Пети и седми клас превръщат децата в това, че от една страна им казваме, че искаме те да са всестранно развити, изключително мотивирани и учещи по всички предмети, а в същото време ние, възрастните започваме лека полека да ги тласкаме към математиката и българския", отбеляза психологът.

Относно прекомерните родителски амбиции и дали те не провалят децата, Алексиева посочи, че няма еднозначен отговор:

"Не мисля, че е добре или пък да вкарваме вина като казваме, че този родител е много амбициозен, пък оня въобще не се грижи за детето си, както и този учител става, пък онзи не става. За нас в работата ни е доказано, че ако едно дете върви по една линия на развитието си и родителят му е наистина прекалено амбициозен, наистина прекалено много не му дава въздух, тук идва ролята и мястото на учителя".

Тя каза, че много често в седми клас децата много често хем са объркани, хем имат идеи какво им се учи и подчерта, че много важно е последователното учене за да няма пропуски.

"Всеки родител може да отвори сайта на всяко едно училище, или пък да отиде на жива среща. Да поразпита, да види, дори да си направи труда да прегледа учебния план от 8-и до 12-и клас и да види какво ще учат. Да прецени, дали на това дете чак толкова елитното училище покрива неговите стандарти, или и съседното, което е по-спокойно също отговаря", отбеляза Алексиева. Тя посъветва родителите освен със своите деца да разговарят и с учителите.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05