"Всички тези хора, които се събираме на това събитие не само в България, в този ден, посредством хаштаговете, снимките и видеата, всеки един от тези хора, които е засегнат в този ден вижда тази огромна подкрепа навсякъде, във всяка социална мрежа, във всяка снимка, във всяко видео. По този начин ние искаме да покажем, че това заболяване не е толкова страшно, ако бъде открито навреме", каза той.
И уточни, че чрез таксата от регистрациите успяват да осигурят безплатни прегледи на рак на гърдата в цялата страна. Race for the Cure е събитие и кауза, защото по статистика всеки трети човек има допир пряко или косвено с някакво онкологично заболяване и борбата с тези заболявания трябва да е кауза на всеки един от нас. Дори профилактичните прегледи са борба, защото няма по-добро нещо от превенцията, уточни Беновски. Той посочи, че Световният месец за борба с рака на гърдата е октомври и тогава всички започват различни кампании. И за да не са и те част от това са решили, че чрез набраните средства ще се правят безплатни прегледи през месеците май и юни догодина.
"Кампанията досега обхваща 17 града в 14 общини и до момента с програмата през последните три години сме прегледали 4 хиляди жени. След втората година ние дори нямахме време да развием кампанията чисто информационно, защото буквално, може би дори на 12-ия ден вече и последният медицински център се обади да каже, че всички часове, които имат отпуснати за тях са вече заети. Дори имахме една обратна връзка от лекар, който каза, че благодарение на нас, през тези години сме променили мисленето на жените в техния регион и те вече всяка година търсят профилактичните прегледи", сподели Беновски.
Той уточни, че на сайта има цяла тема посветена на това, как един диагностициран човек да се справи. С Race for the Cure са направили програми в София, Пловдив, Варна и Бургас за психологическа помощ, като програмите са били с продължителност от три месеца. Тичането в спортното събитие не е задължително, като само регистрационната такса е достатъчна за дарение. На събитието ще има фолклорни изпълнения, а идеята е събитието да се пренесе и в други градове.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..