Намаляване на броя на членовете на Централната избирателна комисия, българите в чужбина да гласуват за отделен избирателен район и по-силен мажоритарен елемент в листите, предлагат от Института за развитие на публичната среда.
Сегашните предложения за промени в изборното законодателство предвиждат членовете на ЦИК от 21 да станат 15. Председателят на управителния съвет на института Антоанета Цонева смята, че броят им трябва да е 9:
Смятаме, че това за населението, мащабите на България и работата, която комисията следва да върши, е оптимален вариант и предлагаме петима да бъдат излъчвани и избирани от парламента и четирима, назначавани от президента.
Цонева поиска още членовете на ЦИК, докато са такива, да не могат да развиват друга дейност и през две години и половина чрез жребий квотите да се обновяват.
От неправителствената организация предлагат също задължителна преференция с нулев праг за листите, което ще засили мажоритарния елемент, а българите в чужбина да са първите, които електронно да гласуват по интернет. Освен това, да отпадне възможността един кандидат за депутат да участва в две листи.
Цонева подкрепя идеята на президента по време на евровота да се проведе референдум, защото това ще вдигне избирателната активност.
За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. Кметът на Велико Търново Даниел Панов вчера сподели..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..
От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е прехвърлянето на..
Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..
Гръцките власти съобщават за подобрена пожарна обстановка в страната. Няма активно огнище до българската граница. Днес температурите в Гърция са значително по-ниски, но продължава да духа вятър. Има подобрение на пожарната обстановка, но усилията на огнеборците продължават, поради разпръснати огнища, информират от Гражданска защита. Кметът на..
15-годишно момче е в кома след като е паднало от 5-ия етаж на хотел в Китен. Детето е от Благоевградско и е било на детски лагер в хотела. Инцидентът е станал тази нощ. Момчето е прескачало от една тераса в друга, когато се е подхлъзнало и паднало, каза кметът на Китен Николай Марков. Момчето е транспортирано до бургаската болница,..
Над 12 000 декара площ засегна пожарът в Пирин, който избухна в петък вечерта и се развива предимно в горска територия. Днес в битката с огъня ще се включат хеликоптери. Вятърът променил посоката си и в момента пожарът се връща към Струмяни и Сандански - каза областният директор на пожарната Валентин Василев: "В момента фронтът се развива в..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..