Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК осъди решението на Великобритания да изисква минимален доход за имигранти, преди да кандидатстват за помощи

Снимка: Добромир Видев

Европейската комисия осъди като "неправомерно" решението на Великобритания да изисква минимален доход за имигранти от Европейския съюз, преди те могат да кандидатстват за социални помощи на Острова. Това става в момент, когато нови данни показват, че чужденците не изместват британците от местния трудов пазар.

От първи март британското правителство възнамерява да въведе правило, че идващите от ЕС трябва да печелят поне по 150 паунда на седмица в продължение на три месеца, за да бъдат определени като работещи и да имат право на достъп до социалната система в държавата, но говорител на Европейската комисия заяви пред в-к "Дейли телеграф“, че това нарушава европейските закони. Те постановяват, че определението за работник не може да зависи от финансовите средства, които човек получава. От Брюксел добавят, че европейските мигранти, които не работят, също имат право на социални помощи, каквито се полагат и на британски граждани.

Подложено на натиск от антиимигрантски среди, правителството на Дейвид Камерън се опитва да успокои опасенията, че чужденци изместват британците от трудовия пазар и изсмукват средства от държавата в условията на икономическа криза. Последните проучвания на Острова обаче показват точно обратното. Въпреки че броят на българите и румънците, работещи в Обединеното кралство, се е увеличил с близо 1/3 за последната година, това не е било за сметка на местната трудова ръка. От 90 000 души в края на 2012-а година, те са станали 125 000 през декември 2013-а г. Изследване на вътрешното министерство, Хоум офис, обаче е установило, че все повече британци са наемани да вършат нискоквалифицирана работа, която през последното десетилетие се извършваше предимно от чужденци. От общо 435 000 нови работни места във Великобритания през последната година близо 370 000 са били заети от местни хора.

Първите официални данни, които трябва да покажат дали опасенията за имигрантски наплив от България и Румъния след падането на трудовите ограничения след 1-ви януари 2014-а година са оправдани, се очаква да бъдат публикувани през месец май.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Политици, изскочили от трамплина "Журналистика", нямат особен успех

Тези политици, които са изскочили от трамплина "Журналистика" нямат особен успех, не са от водещите журналисти, каза Владимир Береану в интервю за предаването РадиоТочка. "Имаме ярки примери. Хората ги слушат с представа "уж този беше обективен, не се влияеше от политически пристрастия, а сега е агресивен защитник на определена..

публикувано на 25.04.25 в 18:35
Петър Хубчев нямаше поводи за радост от мача Левски - Славия

Петър Хубчев: Хората, които уреждат мачовете не са от хазарта, около футбола са

Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на България и бивш национален селекционер Петър Хубчев. "Трябва да показваме по-голямо смирение, да не сме арогантни в живота и във всичко, което правим. Трябва да сме по-смирени, да си знаем..

публикувано на 25.04.25 в 18:10

Иран и Русия се споразумяха за доставка на 55 милиарда кубични метра руски газ годишно

Иран и Русия се споразумяха за доставка на 55 милиарда кубични метра руски газ годишно, въпреки че цените все още не са договорени. Москва също така обеща да финансира изграждането на нова атомна електроцентрала в Иран. Техеран и Москва се стремят също към създаването на "газов хъб" в Иран. Тази седмица иранският министър на петрола Мохсен..

публикувано на 25.04.25 в 18:07

Предложението на САЩ и контрапредложението на Киев и Европа за мирно уреждане на конфликта в Украйна

Руският президент Владимир Путин прие в Кремъл специалния пратеник на САЩ Стивън Уиткоф. За четвърти път от февруари двамата обсъдиха възможностите за прекратяване на войната в Украйна. Подробности от днешния разговор засега не са известни, но часове по-рано агенция Ройтерс публикува предложението за мирно уреждане, което Уиткоф е отправил..

публикувано на 25.04.25 в 17:52

Организират се протести срещу задължителното изучаване на предмет "Добродетели и религии"

Протестни прояви срещу задължително изучаване на предмет "Добродетели и религии" и с искане за оставката на министъра на образованието Красимир Вълчев се организират в социалните мрежи. Протести са планирани за началото на май, а недоволството е нараснало след вчерашната широка дискусия по темата, организирана от просветното министерство...

публикувано на 25.04.25 в 17:24

Разкрита е автоморга, търгувала с авточасти от разфасовани крадени коли

Разкрита е автоморга, търгувала с авточасти от разфасовани крадени автомобили.   Престъплението е извършвано у нас и в Италия, а автоморгата се е намирала в района на Големо село, област Кюстендил. Процесуалните действия са осъществени   по линия "Престъпления, свързани с МПС" от екипи  на Главна дирекция "Национална полиция", СДВР,..

публикувано на 25.04.25 в 17:05
Антониу Коща

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща пристига на тридневна визита у нас

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща ще бъде на тридневна визита у нас от 27 до 29 април. Една от визитите му ще бъде в оръжейния завод "Арсенал" в Казанлък. Посещението в "Арсенал" е резултат от продължаващите усилия на ЕС за засилване на европейската отбранителна промишленост и гарантиране на стабилна подкрепа за Украйна на фона..

публикувано на 25.04.25 в 16:51