Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пол, като име на човек - изложба на Стефания Батоева в Галерия Сариев в Пловдив провокира с връщане към съзерцанието

Пол
Снимка: живопис Стефания Батоева, Галерия Сариев, Пловдив

ПОЛ като име на човек, а не като дефиниция на мъжки или женски род е заглавието на втората самостоятелна изложба на Стефания Батоева представена в Галерия Sariev Contemporary в Пловдив. Изложбата ще продължи до  25 април 2014г.

Галерия Sariev Contemporary работи със Стефания Батоева от 2012 г. и е представяла нейни творби на изложенията ViennaFair 2013; Istanbul Contemporary 2012; Shanghai Contemporary 2012; Roma Contemporary 2012.

Текстът към изложбата е на Джозефин Калахан. На въпроса защо за съвременното изкуство съпровождащият текст към картините става толкова важен Картин Сариева каза, че текстът отдавна се е трарсформирал от кратко обяснение за техниката в разказ, който далеч надхвърля описанието на материала и метода.

С тази изложба Стефания провокира, като вместо в очаквана посока на концептуално изкуство и инсталации, с които вече свикваме да свързваме съвременните визуални изкуства, се връща назад към наситената живопис и вглеждането дълбоко в себе си. това е връщане и към психологическите аспекти на творчеството. "Пол" в изложбата за разлика от очакваното не е българското име за gender. Пол е реален човек, любимият на Стефания, която днес живее във Великобритания, каза Катрин Сариева.

Стефания Батоева (р.1981, София) живее и работи в Лондон и от 2012 г. прави Магистърска степен по скулптура в Royal College of Art, Лондон. Скорошните й изяви включват самостоятелните изложби Still No Masterplan в Almanac Projects, Лондон (2013) и Stefania Batoeva в Галерия Koal, Берлин (2013), както и участие в груповите изложби AUTO COUTURE, Automotive Couture, Лондон (2013); Biennale Online 2013; Scattered Showers - Forms of Weather, Frankfurter Kunstverein, Франкфурт (2013). През 2009 г. Батоева печели наградата за млад автор Гауденц Б. Руф, номинирана е за наградата База, 2010 г. и 2011 г. и е сред селектираните художници за наградите за съвременно изкуство на М-тел през 2011 година. Работи на Стефания Батоева са част от колекциите на Vehbi Koc Foundation, Истанбул; Esterhazy Foundation, Австрия; Софийска Градска Художествена Галерия,София

Повече ще научите от интервюто на Ирина Недева с Катрин сариева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57