Погановския Манастир е започнат да се изгражда в края на XIV век от деспот Константин Деян. След смъртта му делото е било продължено от неговата дъщеря Елена - съпруга на византийския император Мануил II Палеолог, но храмът бил завършен и зографисан едва през 1499-а година. Този манастир се е намирал в пределите на българската държава многократно, като последния период когато това е било е от юли 1879 до ноември 1920 г. Това, което ще ви направи безспорно впечатление, е че храмът е богато украсен. Една от най-хубавите икони от края на XV век - известна като "двустранната икона от Поганово", е красяла храма до избухването на Втората световна война. На едната й страна е изобразена Пресвета Богородица Катафаги със Св.ап. и евангелист Йоан Богослов, а на другата - Христовото чудо в Латом. Смята се, че тя е дарена на манастира от дъщерята на деспот Константин. Преди войната светинята е била пренесена в България и днес е изложена в криптата на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" в София. Иначе в средата на не голям, красиво подреден и поддържан двор се издига манастирската църква. Постройката е скромна на външен вид, но се отличава с интересни архитектурни форми. В източната част на манастирския двор се намира същинския храм. Около резбования иконостас са и големите иконостасни икони, от всички страни ни гледат очите на десетки фигури на светци, застанали един до друг в кротки, благовейни пози, а над тях чак до купола се редят сцени, които ни предават живота и страданията на Спасителя. В купола и по барабана виждаме Иисус и пророците, а по-долу са евангелистите, а по сводовете са представени най-важните църковни празници: Кръщение Господне, Преображение, Възнесение и др. Още по-долу, в един непрекъснат пояс и без всякакво разграничение, са изобразени Страданията на Господни, като се започне от Тайната вечеря и се свърши със сцените с разпятието и слагането в гроба. В подбора на сюжети погановските стенописи представляват част от византийската художествена традиция на Балканите от VIII и IX век. Сцените са изпълнени с подробности и се редят една след друга без външни граници, по подобие на стенната живопис от християнския Изток. Нещо любопитно, което си струва да видите, е своеобразно необичайно явление в иконописна традиция от онзи период е изображението на персонажите с мустаци, но без брада. Това се среща в "Предателството на Юда" и в "Отвличането на Петър". И в двете композиции виждаме своеобразни прически, мантии с кръгла изрезка и забрадки със силует на пресечена пирамида. Свещите, иконите, кръсчетата, които продават монасите на влизане в храма може да си купите с български левове и нямайте притеснение за рестото, защото и него ще го получите в наши пари. Най-многобройни посетители в Погановския манастир са българските богомолци и вярващи, които през празниците и уикендите идват редовно с по няколко автобуса.
Другият манастир е Суковският. Той се намира на десния бряг на река Ерма, край село Суково - на 18 километра източно от Пирот и е част от Нишката епархия на Сръбската православна църква.
Датата на изграждането на този стар български манастир и ктиторите му остават за съжаление не известни. Манастирският храм, посветен на Успение Богородично, е построен в периода 1857-1859 година. Според преданието Сали бей от Пирот става ктитор на манастира, като издига новия храм върху основите на стария, в знак на благодарност за оздравяването на сина му Емин. Храмът е изписана и завършен окончателно през 1869-а година от Васил Попхристов от Самоков, за което има надпис в храма. В Суковския манастир подобно Погановския можете да пазаруват с български левове.
Интересен манастир е и Темския, които се намира в близост до Пирот в подножието на сръбската част на Стара планина. Той за разлика от Погановския и Суковския е женски. Разположен е на р.Темщица, край едноименото село Темска. В манастира ще видите много надписи, които свидетелстват за дългата му история на съществуване. Един от тях разказва за потушаването на Чипровското въстание през 1688-а година. По-късно манастирът е споходен от същата участ и по време на Австро-турската война разиграла се през 1683-1699.
През 17 век манастирът се оформя като книжовно, просветно и поклонническо средище. В него има през този период училище, в което се обучават деца от целия регион. Темският манастир се превръща в средище на поклонници от различни краища на българските земи, а от XIX век - и от Сърбия. Макар че българският характер на манастира е безспорен и че е бил под управлението на Българската екзархия, след Руско-турската освободителна война той остава в Сърбия и се намира днес под духовната закрила на Сръбската Православна Църква. От 1924а година манастирът е женски, като първите му монахини са от Русия.
Вицепрезидентът Илияна Йотова изрази надежда, че народните представители ще успеят да изберат председател на Народното събрание днес. "Говоря за тази част, която е чисто парламентарната работа, тоест да бъде вкаран Държавния бюджет, защото вече сме в последните дни на ноември месец, и да започне от друга страна даването на мандатите от страна..
Властите в Гърция предупреждават за екстремно време в следващите три дни. Силни дъждове и ветрове се очакват от тази вечер в голяма част от страната, по информация на "Гражданска защита". В рисковите райони изпращат съобщения по мобилните телефони за мерки срещу градушка. Предупреждават и рибарите да не влизат в морето. В неделя се очаква..
"Продължаваме промяната"-"Демократична България" ще гласуват за Силви Кирилов, обяви съпредседателят Кирил Петков. По думите му, Даниел Лорер и Явор Божанков са знаели още в понеделник решението на Изпълнителния съвет на ПП: "Изпълнителният съвет беше свикан в понеделник. В него взехме решение под условие. Условието беше: в "Продължаваме..
26 мигранти бяха открити в товарен автомобил на път край Вършец. Чужденците са граждани на Либия, Афганистан и Сирия. Повечето са мъже. Сред тях е имало жена и две деца. 26 незаконно пребиваващи чужденци са заловени в товарен автомобил на територията на РУ Вършец към 20 часа снощи, когато съвместен екип от служители на Граничен полицейски..
ГЕРБ ще оттегли кандидатурата на Рая Назарян за председател на 51-вия парламент, обяви в кулоарите на парламента лидерът на партията Бойко Борисов. "Групата ме попитаха докога ще правим компромиси", коментира още той. По думите му, ако "БСП-Обединена левица" съберат мнозинство, извън "Възраждане" и ДПС-Ново начало на балотажа, ГЕРБ-СДС ще ги..
Политиците, дали пък да не получат урок, защото НС не може да тръгне, пред очите ни се разпада политическата среда. Дали пък не трябва да се касират изцяло изборите и да послужи като урок на всички, коментира Стефан Манов от Обществения съвет на ЦИК в интервю пред БНР. Той е категоричен, че Изборният кодекс (ИК) не трябва да се отваря,..
Може ли и до каква степен политическа агитация да достигне до децата през социалните мрежи? Как може да се направи разликата между информация и агитация? Каквото съдържание потребяваш, такова виждаш . Алгоритъмът ти показва неща, от което се интересуваш. Много слабо вероятно е подрастващите и младежите да виждат политическо съдържание ,..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...