С полет от Истанбул само за два часа и половина ще сте на африканска земя. На летището в столицата Тунис можете да обмените долари или евро в местната валута динар, която е равна с българския лев. Това ще ви осигури удобството да пазарувате в страната. Имайте предвид, че местните стоки са в изобилие и на много достъпни цени.

В цялата страна има пъстри дюкянчета с ръчно направени бижута, тъкани черги и килими от камилска вълна, шалове от лен и коприна, сакове, чанти, обувки, портфейли от камилска кожа, приказни фенери с ковано желязо, ръчно рисувана берберска керамика, ароматни подправки, чай, разкошни мозайки, арганово масло и парфюми. И всичко това в Медините – старинна част в градовете, със сенчести и тесни улички, където можете да хапнете в традиционен ресторант или да се насладите на ментов чай в уютно кафене.
Подгответе се емоционално за дълго и придружено с усмивка пазарене. Всичко е във финеса, с който ще го правите. Имайте предвид, че от първоначално обявената цена, спокойно можете да свалите от 50 до 70 %, а обърнете ли гръб- търговците ще тръгнат след вас и ще ви убеждават – отново с усмивка – и най-често ще чувате: „Това е оригинално, ръчно направено, без машини, берберско и не е скъпо”
Едва ли ще ви стигне една седмица, за да се потопите в цялото величие на северноафриканската държава Тунис. Но със сигурност ще можете да видите различните й природни и архитектурни превъплъщения. Столицата Тунис е модерна и динамично развиваща се, опасана с високи сгради със стъклени фасади, с музей, съхранил най-уникалната колекция от мозайки в света, с впечатляваща старинна част, с безброй магазинчета и сергии. В столицата още се събират граждани и протестират, но всичко е в името на желанието да бъде чут гласът на хората. Отминали са сложните събития, различно е и мястото, откъдето всъщност започна Арабската пролет. На много места ще видите хора, които танцуват и се веселят.

Сякаш кацнало над модерния град Тунис е артистичното градче Сиди Бу Саид. Тръгвайки по калдаръмените стръмни улички – дъхът ви ще спре от гледката към морския бряг, от старинните бяло варосани двуетажни къщи със наситено морско синьо врати и прозорци. От дворовете се подават отрупани с плодове мандарини и огромни кактуси. Окъпани от средиземноморските вълни модерните курорти Сус и Хамамет предлагат условия за пълноценен отдих. Сред алеите с огромни палми ще почувстваме екзотиката на мястото и навред ще усещате уханието на жасминовите дървета.

Можете да се повеселите и в т,нар. Нова Медина – лунапарк с много забавления. Гостоприемно ще ви посрещнат и с думите : „Добре дошли сте в Хамамет”. О, България – много добри хора, вие имахте и много добър футболист Стоичков, 1994 –та – ооо, какъв хубав футбол играха българите”.
Вълнението ще е пълно, когато кракът ви стъпи в древната земя на величествения и богат за времето си античен пунически и по-късно римски крепостен град Картаген.

Ще ви изуми и изключително запазеният римски колизеум в Ел Джем (станал декор за фимла”Гладиатор”). Колизеумът ще ви напомни за величието и славата на Римската империя. Огромният, построен за грандиозните гладиаторски битки амфитеатър, и събирал над 30 хиляди зрители, и до ден днешен смайва посетителите.

Навлизайки в централната част на Тунис, ще попаднете в магическите земи на Матмата - с най-голямата общност на троглодитите (хора, които живеят в пещери и скални жилища). Там можете да се докоснете до бита на берберите и да пиете ароматен ментов чай. Матмата, наричана домът на култовата поредица „Междузвездни войни” - е меката на милионите фенове на популярната лента по света. Когато режисьорът Джордж Лукас попада в тези земи, търсейки подходящо място да пресъздаде планетата, на която се ражда култовият герой Люк Скайуокър, възкликва от възхита, че е открил нова планета – наричайки земите „ледената планета”.

Поразени и напълно слисани ще останете след съприкосновението със пустинята Сахара. Прекрачвайки портата на пустинята в Дуз, ще ви завладее духът на фините като брашно пясъци и язденето на своенравните камили. Не пропускайте да полетите с делтапланер над пустинята. А ако имате възможност, разходете се в пустинята и през нощта. Луната ще осветява пясъчните дюни и вие ще сте една щастлива песъчинка от безкрая.
В Румъния министърът на енергетиката се обяви за това държавата да поеме контрола върху местния филиал на Лукойл. Така ще бъдат гарантирани стабилността на националната енергийна система и работните места, свързани с бизнеса на компанията, след като международните санкции срещу нея влязат в сила, обясни министър Богдан-Груя Иван. "Лукойл"..
В Украйна приближен на президента Володимир Зеленски беше обвинен в организиране на корупционна схема за 100 милиона долара в различни сектори на икономиката, съобщи Франс прес. Бизнесменът Тимур Миндич беше посочен от прокурор от специализираната антикорупционна прокуратура. Освен Миндич, с обвинения днес се сдобиха още шест лица, сред..
Общинските управи на Рила, Кочериново и Бобошево, както и експерти на "Кюстендилска вода" се събраха на работна среща по проблемите с водата от язовирите "Калин" и "Карагьол", от които се подава вода за населените места по Рилското корито. Лятото водоползването се увеличава, стига се и до режим, особено за Кочериново. Констатирано беше, че..
Наследството на "краля на поп музиката“ Майкъл Джексън продължава да пише история, дори 16 години след смъртта му. Той се превърна в първия певец с шест десетилетия присъствие в Топ 10 в класациите след завръщането там на хита му Thriller. Хитът от 1982 г. Thriller се завърна в Топ 10 на Billboard Hot 100, изкачвайки се на десето място от..
Общо 91 затворници в Англия и Уелс са били освободени по погрешка между април и октомври тази година, по последни данни на Министерството на правосъдието. Данните за Англия и Уелс бяха публикувани, след като правителството стана обект на сериозни критики заради случайни освобождавания след редица нашумели случаи през последните седмици...
Регионалният премиер на Валенсия в оставка Карлос Масон за пореден път отрече да носи отговорност за действията по време на наводненията. Пред разследващата комисия в местния парламент той отново обвини правителството в Мадрид за липсата на информация. В продължилото близо час и половина изслушване Масон изброи различните държавни органи, които не са..
България подкрепя активизирането на политическия диалог между Европейския съюз и Ливан, а през декември е планиран Съвет за асоцииране, който ще се проведе след осемгодишна пауза. Министърът на външните работи Георг Георгиев е обсъдил темата с ливанския си колега Юсеф Раджи. Срещата им в София е в рамките на официалното посещение на президента на..
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..
"Във всички случаи ще има сътресения на пазарите , най-вероятно и в цените, но това е единственият изход рафинерията да остане в експлоатация след..