Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпросът е защо от 2010-а по случая "Пенгезов" не се е работило

Снимка: БГНЕС

Няма какво да се учудваме, че всеки следващ доклад, който ще идва от Брюксел, ще бъде такъв – имаме проблеми със съдебната система. Това коментира в предаването "От петък до петък" журналистът от БНР Силвия Великова. За случая "Пенгезов" тя посочи:

Случилото се е скандално извън изборите и извън момента на неговото огласяване. Фактът, че 4 години едно разследване срещу висш магистрат, водено почти 3 години срещу неизвестен извършител, при положение че става дума за договор за информационна система за военното съдилище, подписан на десетки места от въпросния известен извършител, т.е. само по себе си това е доказателство, че проблемът е голям. Имаше нещо логично в обясненията на Веселин Пенгезов – че е потърсил главния прокурор, след като е встъпил в длъжност, именно защото Цацаров дойде с няколко обещания, едното от които беше, че ще сложи край на делата срещу неизвестен извършител – магистрат. Вече сме сигурни в това – няма по-голяма зависимост от това да държиш един човек, знаейки, че в нечие чекмедже или шкаф стои нещо срещу него. /…/ Сега става ясно, че всъщност продължава да има дела срещу неизвестен извършител - магистрат, продължава тези дела да не бъдат разследвани с интензивност, каквато предписва НПК.

Ако не можеш да събереш доказателства по едно дело, което очевидно е чиновническо, това е въпрос на преглед на правилници, на закон и на документи. Разбираемо е дело за поръчково убийство да бъде замразено, търсейки някакви улики, доказателства и т.н., но тези чиновнически дела… /…/ Това може да се окаже, че е много по-страшната зависимост от тази, другата, която предполага, че някой отива и дава едни пари и нещо се случва, защото в тази зависимост участват магистрати.

В момента във всички ключови съдилища в страната работят основно командировани съдии. Конкурсите поради някакви причини се бавят. А когато един човек е командирован, той е готов да изпълнява, посочи още Силвия Великова и добави още за случая:

Има една интересна сюжетна линия – дали всъщност всичко е свързано с евентуалното му кандидатиране за втори мандат, защото днес един доста добре запознат с правото юрист припомни, че Пенгезов беше един мандат председател на Военно-апелативния съд. Това е същото ниво, същата инстанция, на която беше един мандат председател на Софийския апелативен съд, така че въпросът дали той можеше да се кандидатира за втори мандат е доста спорен. Може да се окаже, че наистина главният прокурор е прав, че няма нищо общо с предстоящата процедура за председател на САС. Но за мен въпросът е, че няма никакво значение дали Пенгезов е щял да се кандидатира и да спечели и кой е щял да го избере, този ВСС може да избере всеки, ако му кажат, че трябва да го избере. Въпросът е защо от 2010-а година по този случай не се е работило и защо е допуснато начело на един съд да стои човек, наречен в едно дело "неизвестен извършител – магистрат", след като е ясно какъв е. Това дело или е трябвало да влезе в съда, или да бъде прекратено, или нещо да се случи, но не това да се случи през 2014-а година. От това всички трябва да сме притеснени. Делата на трупчета, които се отварят тогава, когато трябва, най-вероятно това са категорията знакови дела, но тревогата ни трябва да е насочена именно към знаковите дела, защото през тях тече зависимостта.

Целия коментар на Силвия Великова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Училище

Състезание по ресторантьорство и готварство в Луковит

Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит беше домакин на шестото областно състезание ресторантьорство и готварство.  В надпреварата участваха осем отбора от осемте паралелки от училища от всички общини   в областта с такъв професионален профил. Как се представиха младите готвачи и сервитьори, каква е оценката на..

публикувано на 01.03.25 в 14:40
Патриарх Неофит

В храм "Света Неделя" беше отбелязана една година от кончината на патриарх Неофит

Със заупокойна литургия и с панихида в храм "Света Неделя" в София беше отбелязана една година от кончината на българския патриарх и софийски митрополит Неофит, който почина на 13 март 2024 година. Десетки миряни почетоха неговата памет на гроба му пред катедралния храм. Повече от два часа продължи заупокойната литургия в храма "Света..

публикувано на 01.03.25 в 14:32
Росен Карадимов

Карадимов няма да се откаже от кандидатурата си за председател на КЗК

Росен Карадимов няма да се откаже от кандидатурата си за председател на Комисията за защита на конкуренцията. Това стана ясно от негово интервю за БНТ. Според Карадимов, той е получил безпрецедентна обществена подкрепа - от работодателите и синдикатите. Той обясни, че широката подкрепа се дължи на професионалната му биография...

публикувано на 01.03.25 в 14:06

Четирима души са загинали, след като циклон връхлетя Реюнион

Най-малко четирима души са загинали, след като циклонът "Гаранс" връхлетя вчера френската отвъдморска територия Реюнион. Скоростта на вятъра е надхвърлила 150 км/ч, предаде Ройтерс. "Гаранс" беше понижен до силна тропическа буря и червеният код за опасност беше отменен", съобщи в социалната мрежа "Екс" местната префектура, която предупреди..

публикувано на 01.03.25 в 14:06

Вейпингът: новата епидемия сред подрастващите и/или алтернатива за пушачите

Както по всеки въпрос и с вейпинга има две гледни точки. Едната - че това е нов начин подрастващите да бъдат пристрастени към никотина и вейповете не трябва да се продават свободно. А другата - че вейпингът е ефективен начин пушачите да откажат цигарите. Но и двете страни са съгласни, че вейпингът сред младежите е проблем. Историята на вейпинга..

публикувано на 01.03.25 в 14:00

Удължаването примирието в Газа е под въпрос

Палестинската групировка "Хамас" обяви, че отхвърля "формулировката" на Израел за удължаване на първата фаза от примирието в ивицата Газа. Днес е денят, в който първият етап от сделката изтича. Говорител на "Хамас" е заявил за телевизия "Ал-араби", че в момента не се провеждат преговори за втората фаза от прекратяването на огъня, предаде..

публикувано на 01.03.25 в 13:57
Лъчезар Богданов

Лъчезар Богданов за провала с ПВУ: Някои проекти са били предвидени само ако има пари от Европа

Големият въпрос с ПВУ е дали тези проекти, които са били планирани и замислени, ще бъдат реализирани, дали някои ще бъдат изобщо започвани. Някои проекти са били предвидени за реализиране само ако има пари от Европа . Явно ще се наложи орязване. Това заяви в предаването "Политически НЕкоректно" Лъчезар Богданов от Института за пазарна..

публикувано на 01.03.25 в 13:49