Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вейпингът: новата епидемия сред подрастващите и/или алтернатива за пушачите

Снимка: Ройтерс

Както по всеки въпрос и с вейпинга има две гледни точки. Едната - че това е нов начин подрастващите да бъдат пристрастени към никотина и вейповете не трябва да се продават свободно. А другата - че вейпингът е ефективен начин пушачите да откажат цигарите. Но и двете страни са съгласни, че вейпингът сред младежите е проблем. Историята на вейпинга започва по типичен за XXI век начин - в Силициевата долина с добрите намерения на двама младежи - в случая Джеймс Монсийс и Адам Боуен, и двамата пушачи, които като дипломна работа в Станфордския университет разработили прототип на електронна цигара - устройство, което да утоли жаждата им да пушат в социална обстановка, но едновременно с това и да е безопасно:

„Спогледахме се и си помислихме, че това е наистина интересна ниша за проучване.“

„Целта ни беше да създадем ново преживяване за хората, което да комбинира положителните аспекти на пушенето, като самия ритуал например, но да е възможно най-здравословно и социално приемливо.“

С успешен маркетинг вейпингът става индустрия за милиарди за по-малко от 10 години. Въпреки че целевата група е възрастни, които искат да откажат цигарите, устройствата стават все по-популярни сред подрастващите. Това предизвиква недоволството на родителите в САЩ и настояване регулаторите да се задействат. Мич Зелър, който е отговорен за регулацията на цигарите в американската Комисия по храните и лекарствата и бившият нейн комисар Скот Готлиб заявиха следното сред първото проучване по въпроса:

„Неприятностите започнаха през 2018 г., когато беше отчетена експлозия в употребата на електронни цигари от деца. За една година - между 2017-а и 2018-а, имаше увеличение със 76 процента. Гледах числата и бях в шок.“

„Комисията по храните и лекарствата няма да толерира едно цяло поколение млади хора да се пристрасти към никотина в замяна на това възрастните да имат безпрепятствен достъп до същите продукти.“

Следва доброволно оттегляне от страна на компаниите на приятните вкусове, които в началото са определяни като основна причина децата да са привлечени от тези продукти. А после, едва ли не като гръм от ясно небе, цигарената индустрия започна да налива големи пари в компаниите за електронни цигари. Джеймс Монсийс бива привикан пред Конгреса, където политиците, поне привидно, го „разпъват на кръст“:

„Вие, сър, не искате разрешение. Вие искате прошка. Вие не сте нищо друго освен търговец на отрова и ваша цел са младите хора“, каза тогава конгресменът от Кънектикът Марк Десолние.
„Новата мода“ стига и до президента Доналд Тръмп - вероятно и от съпругата му Мелания, разтревожена за сина си тийнейджър Барън: „Имаме проблем в нашата страна, нов проблем. Нарича се вейпинг, особено когато се отнася до невинни деца, които се прибират вкъщи и казват на майките си, че искат да пушат вейп.“

Отново се стига до решението да се изтеглят вкусовете. С една голяма вратичка обаче - забраната се отнася само до устройството, но не и за пълнителите за еднократна употреба, които освен това са и с много по-високо съдържание на никотин. И регулаторните органи на САЩ не могат да се справят с проблема, тъй като щом забранят продуктите на конкретна компания, тя се ребрандира и продажбата започва отново с пълна сила под ново име. Освен това повечето от тези продукти се произвеждат извън САЩ. Каква е поуката от случващото се до момента? Американските журналисти Леон Нейфах и Алекси Хоровиц-Гази:

„Живеем в епоха, в която нещата се възприемат много по-бързо, отколкото е било възможно в миналото. И това е ново предизвикателство за регулаторите, които са залети от нови технологии, влизащи бързо в масова употреба и не успяват да „натиснат спирачката“ навреме.“

„Когато се появи нова технология регулаторите трябва да решат колко да отпуснат или да стегнат примката. Ако я стегнат твърде много рискуват да лишат потребителите от потенциално животоспасяващи продукти. Ако път я отпуснат има риск от невъобразими последствия. Предвид това, че ново законодателство се приема бавно и още по-бавно започва да се прилага, за регулаторите е почти невъзможно да предотвратят хаоса.“
Серина Кларк от щата Мисури започва да пуши вейп малко преди да навърши 18 години:

„Носеше ми спокойствие, защото лесно се стресирах и ядосвах, започвах да треперя, да съм наистина нервна и притеснена. Но щом си дръпвах - се успокоявах. Стигнах обаче до момент, в който не можех да свиря на флейта, а бях част от училищния оркестър. Случваше ми се и да се изправя рязко или дори докато се разхождам да започна да се задъхвам.“

Д-р Нора Волков - директор на американския Национален институт по злоупотребата с наркотици, пояснява: „Това са седативи и ефектът им е временен. Щом тялото преработи наркотика, което става бързо, човек се чувства още по-зле, тъй като мозъкът се пренастройва.“

Специалистите са категорични - говорете с децата си по тези въпроси. Д-р Дийпа Каменгей е педиатър и доцент в училището по медицина към университета Йейл: "Проверявайте как са децата ви, питайте ги какво преживяват заедно с приятелите си. Показвайте им, че ви интересуват още от малки, за да се чувстват спокойно да ви задават въпроси и докато са тийнейджъри и срещат трудности.“

„Казвайте им как се чувствате и какъв е рискът за здравето. Може да ви се струва, че си губите времето, но, повярвайте ми, ние, тийнейджърите всъщност ви чуваме и думите ви остават в съзнанието ни“, казва Серина, която успява да се откаже от вредния навик като се присъединява към частен групов чат в Инстаграм и това й помага, тъй като осигурява контакт с истински хора с проблем като нейния:

„Споделяхме различни техники и съвети, които ни помогнаха да спрем да пушим вейп, да забавим темпото, да стигнем там, където искахме. Имахме ментор в групата, който ни изпращаше клипове и съвети и различни други неща, които ни бяха в помощ. Беше много приятно. Връзката с хората - това ми помогна много. Стигнах до 1 процент никотиново съдържание във вейпа. И тогава вече нуждата съвсем изчезна, тъй като когато вдишвах ми идваше да повърна, нямаше никотин, а само овкусен въздух.“
Серина не е пушила вейп вече повече от една година и казва, че животът й се е подобрил - задухът е изчезнал и е изградила по-здравословни начини да се справя с натоварения ритъм на живот:

„Вместо да ми се прииска да пуша вейп се справям със стреса като излизам навън. Седя на пейка, вдигам поглед към небето, вслушвам се в птича песен. Правя неща, които са полезни за мен. Животът ми не е просто по-добър, а много по-добър.“

Снимки: Ройтерс
По публикацията работи: Силвия Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ одобри новия Управителен съвет на БНР

Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..

публикувано на 28.07.25 в 13:14

Голям брой пожари продължават да бушуват на Балканите

В Турция пожарите в северозападната провинция Бурса и северната Карабюк все още бушуват, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ. В северната провинция Карабюк голям горски пожар бушува от пет дни. Евакуирани са хора от 19 села. Три самолета и 16 хеликоптера се борят с огъня в района при трудни условия. За първи път в югоизточната..

публикувано на 28.07.25 в 13:12

Пожар е пламнал в база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово

Екипи на пожарната продължават да гасят огъня, пламнал снощи в складова база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово.  В помещението са се съхранявали голямо количество автомобилни гуми.  За потушаването на огъня се борят шест екипа на противопожарните служби от  Сливен, Нова Загора и Твърдица, които не позволяват пламъците да..

публикувано на 28.07.25 в 13:02

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева.  Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като отбеляза, че причините са сезонни: "Това обаче не се дължи на някакъв процес на дефлация, изрично подчертавам. Дължи се на сезонни колебания, които са..

публикувано на 28.07.25 в 13:01
Росен Желязков и Игор Гросу в Кишинев, 28 юли 2025 г.

България е готова да сподели с Молдова опита си от преговорния процес с ЕС

България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Росен Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този процес, който изисква сериозна институционална подготовка и устойчив политически ангажимент". В..

публикувано на 28.07.25 в 12:51
Окръжният прокурор на Монтана Росен Петков /в ляво/ и директорът на полицията ст. комисар Пламен Томов

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи.  Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг, за да изнесат точна информация по случая.  Водят се действия по разследване за опит за..

публикувано на 28.07.25 в 12:48
Стефан Караджа

Теодора Дачева: Необходими са 40 000 лв. за поставяне на паметник на Стефан Караджа в гр. Тулча

 40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат в инциатвата. Кампанията за събиране на средства е започнала от 2024, а инициативата е на..

публикувано на 28.07.25 в 12:37