След продължилите повече от една година рестриктивни мерки за контрол върху банковите операции в Кипър, от днес банките на острова работят без ограничения. Облекчаването на режима се оценява като важна стъпка за финансова стабилизация на страната.
От днес влезе в сила постановлението на Министерството на финансите на Кипър, с което бяха отменени всички ограничителни мерки, въведени през март 2013 г., върху банковите операции в рамките на страната, с изключение само на едно.
С обявените облекчения отпада забраната за осребряване на чекове, която продължи повече от година. Премахва се и “таванът” за междубанкови преводи и плащания без съпровождащи документи и разрешение от Централната банка. Досега те бяха лимитирани до 50 000 евро на месец за физически лица и 200 000 евро на месец за юридически лица. Запазва се само забраната за откриване на нови сметки в кредитните институции на острова.
Новите разпоредби не засягат сделките зад граница. В сила продължават да са ограничения по отношение на парични преводи от Кипър в чужбина. Все още е забранено и да се изнасят повече от 3000 евро кеш при излизане от страната.
Премахването на ограниченията по отношение на банковите операции вътре в Кипър бе направено в съответствие с приетата “пътна карта” за облекченията, договорена през август 2013 г. Строгите мерки за капиталов контрол и ограниченията върху банките бяха наложени през март миналата година и бяха едно от условията за получаването от Кипър на спасителния заем от 10 млрд. евро от тройката международни кредитори. Те бяха въведени след решението на Еврогрупата за “подстригване” на негарантираните банкови депозити като част от антикризисната програма за стабилизиране на финансовата система на Кипър. Ограниченията влязоха в сила при отварянето на кипърските банки след двуседмичното им принудително затваряне през март миналата година. Рестриктивните мерки върху банковите операции целяха да се предотврати масово изтегляне на средства и паника на финансовия пазар.
През последвалата една година ограниченията бяха постепепенно смекчавани, което бе от полза за бизнеса и гражданите. Очаква се по-нататъшно облекчаване на правилата до края на тази година.
С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..
Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..
Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...
Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..
Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на пожарникари,..
През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..