Европейската комисия даде да се разбере, че изборът на председател на Върховния касационен съд ще бъде показател за наличие на воля за съдебна реформа в България.Това става ясно от писмото на генералния секретар на ЕК Катрин Дей, получено в офиса на Български институт за правни инициативи. То е отговор на деветте неправителствени организации, които повдигнаха въпроса за необходимостта от спешни промени на Процедурните правила за избор на кандидати за шефове на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на Главен прокурор.
"България трябва да превърне в установена практика назначенията на високи постове да бъдат основани на реална конкуренция между кандидатите в съответствие с ясни стандарти за професионализъм и почтеност. Това е решаващо за спечелването на общественото доверие към съдебната система", се казва в писмото и се напомня, че в техническата част на януарския монитгорингов доклад на ЕК беше изрично спомената неубедителната процедура, по която беше осъществен изборът на главен прокурор. В същия доклад се посочва като изключително важно да бъде извършен прозрачно както изборът на председател на Върховния касационен съд, така и на главен съдебен инспектор в Инспектората на Висшия съдебен съвет.
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..